četvrtak, 18. veljače 2016.

Poznavaoci narodne medicine tvrde da OVU VOĆKU trebamo dobro iskoristiti, razlog će vas iznenaditi

musmula-foto


VAZNA NAPOMENA:ne djeluje svaki prirodan lijek isto na svaku osobu,kod nekog je ucinkovit i pomogne mu u potpunosti  da se izlijeci ,a takode ima slucajeva da nekim osobama ne pomaze sve to zavisi od organizma osobe.Zato podijelite sa nama iskustvo ako ste pokusali sa konzumiranjem nekog lijeka tako cemo utvrditi kolika je stvarna ucinkovitost datog lijeka,a samim tim vasi pozitivni komentari ce ohrabriti i druge ljude da pokusaju sa prirodnim lijekovima rijesiti svoje probleme








Divlja kruškica (Mespilus germanica) ili mušmula u Evropi se gaji milenijumima, često se kalemi na dunju i krušku, a rađa iste godine.



Drvo može da poraste do sedam metara, a cvjeta krajem aprila. Ukusni plodovi se beru u jesen, a nekada i poslije prvih mrazeva. Tek ubrane, mušmule su tvrde i opore, pa bi ih trebalo ostaviti nekoliko nedjelja da sazru i potpuno omekšaju. Što se tiče ostalih dijelova biljke, koriste se cvijet i list koji se beru u proljeće.

Od mušmule se prave marmelada, liker i rakija, a poznavaoci narodne medicine tvrde da poboljšavaju vid, jačaju jetru i bubrege, popravljaju krvnu sliku, te otklanjaju bolove u leđima i koljenima. Preporučuju se i kod vrtoglavice, dijareje, infekcije usne duplje, čak i protiv impotencije.

S obzirom na to da nezreli plod mušmule steže sluzokožu, može da se koristi za zaustavljanje krvarenja iz desni i sprečavanje pojave afti u ustima. Takođe, podstiče rad pljuvačnih žlijezda i želuca, zbog čega se posebno preporučuje starijim osobama.

Mušmula sadrži brojne ljekovite sastojke, tanin, vitamin C, pektin, smolu, jabukovu, limunsku i vinsku kiselinu… I sjemenke ove biljke su vrlo zdrave, drže se u vodi dok ne nabubre, a za to vrijeme oslobađaju ljekovite sastojke. Ova voda koristi se kao obloga kod povreda kože.

Mušmule se najlakše jedu kada se presijeku napola i kada se kašičicom izvadi njihova unutrašnjost. Ne jedu se brzo, jer svaki plod sadrži pet krupnih semenki. Ne bi trebalo pretjerivati s količinom jer se teško vare, a veća količina može da izazove dijareju. Da bi duže trajale, potrebno je da budu u frižideru.

Dvije šolje čaja dnevno

Čaj se sprema od jedne supene kašike usitnjenih svježih mušmula i dva decilitra vode. Plodovi se preliju vrelom vodom, poklope, ostave da odstoje sat vremena, a zatim procijede. Tokom dana poželjno je piti dvije šolje ovog toplog napitka, a usna duplja se ispira nekoliko puta dnevno.

Ljekoviti mus i marmelada

Propržene na puteru sa dodatkom karanfilića mušmule predstavljaju originalnu poslasticu. Takođe, pomiješana pulpa mušmule s umućenom zaslađenom slatkom pavlakom predstavlja zanimljiv i ljekovit mus.

Za pripremu marmelade operite meke mušmule i isijecite na komade. Zatim ih stavite u lonac, prelijte vodom da ogreznu i tri sata kuvajte na laganoj temperaturi. Nakon toga procijedite ih kroz gustu krpu i okačite preko noći iznad lonca da sav sok iscuri. Sadržaj ne pritiskajte da bi marmelada ostala bistra.

Izvor: nezavisne.com

0 komentari:

Objavi komentar