subota, 9. siječnja 2016.

Namirnice za zdravlje štitnjače

hrana za stitnu zlijezdu

VAZNA NAPOMENA:ne djeluje svaki prirodan lijek isto na svaku osobu,kod nekog je ucinkovit i pomogne mu u potpunosti  da se izlijeci ,a takode ima slucajeva da nekim osobama ne pomaze sve to zavisi od organizma osobe.Zato podijelite sa nama iskustvo ako ste pokusali sa konzumiranjem nekog lijeka tako cemo utvrditi kolika je stvarna ucinkovitost datog lijeka,a samim tim vasi pozitivni komentari ce ohrabriti i druge ljude da pokusaju sa prirodnim lijekovima rijesiti svoje probleme








Tiroidna žlijezda ima izuzetno značajnu funkciju u našem organizmu i veoma je važno da normalno radi. Ako štitnjača nedovoljno aktivna i dođe do smanjenaja lučenja hormona, možete patiti od kroničnog umora, pospanosti, bezvoljnosti, depresije i sporog varenja. Osim sintetičkim hormonima, funkciju štitnjače možete poboljšati uravnoteženom prehranom, koja uključuje mnogo biljne hrane i bjelančevina.
hrana za stitnu zlijezdu

Svježe voće i povrće
Debljanje je među prvim simptomima hipotireoze. Niskokalorijska hrana i hrana visoke nutritivne vrijednosti poput svježeg voća i povrća temelj su svakog uspješnog programa mršavljenja. Ako je moguće, uključite u svaki obrok svježe voće i povrće. Određene namirnice, kao što su borovnica, višnja, slatki krumpir i zelena paprika, bogate su antioksidansima, tvarima poznatima po tome što smanjuju rizik od bolesti srca.

Integralne žitarice
Usporeno varenje i lijena crijeva čest su simptom hipotireoze. Namirnice od integralnih žitarica kao što su zobene pahuljice, kruh, tjestenina i riža bogate su važnim nutrijentima i vlaknima, što može pomoći u reguliranju rada crijeva. Međutim, vlakna mogu ometati apsorpciju sintetičkih hormona štitnjače. Ako su vam propisani, uzimajte lijekove za štitnjaču nekoliko sati prije ili poslije konzumiranja hrane bogate prehrambenim vlaknima.

Grah
Grah je značajan izvor energije, što može biti korisno ako hipotireoza uzrokuje iscrpljenost. Grah sadrži bjelančevine, antioksidanse, složene ugljikohidrate i mnoštvo vitamina i minerala. Bogat je i vlaknima, što može biti korisno, ako patite od sporog varenja.



Orašasti plodovi
Orasi, lješnjaci, bademi i brazilski orasi bogati su mineralom selenom, koji pomaže funkciji štitnjače. Možete jesti orašaste plodove samostalno ili pomiešane sa salatom ili jogurtom. Što se tiče brazilskih oraščića, dovoljan je jedan ili dva dnevno. Kod drugih orašastih plodova dovoljna je jedna šaka tih plodova dnevno.

Riba
Omega-3 masne kiseline čine masne ribe kao što su divlji losos, tuna ili srdela odličnima za ručak ili večeru. Hipotireoza koja nije prikladno kontrolirana može povisiti razinu LDL-a, zvanog i loš kolesterol i povećati rizik od bolesti srca. Poznato je da omega-3 ublažuju upale, pomažu kod oslabljenog imuniteta, smanjuju rizik od srčanih bolesti. Riba je također dobar izvor selena, važnog za rad štitnjače.

Alge
Alge sadrže visoku koncentraciju joda, osnovnog sastojka potrebnog za funkciju štitnjače. Također nude obilje vlakana, kalcija i vitamina A, B, C, E i K. Možete ih jesti s juhama, salatama ili u sušiju. Prije nego što povećate unos joda konzultirajte se s liječnikom.
Izvor:zdravakrava

0 komentari:

Objavi komentar