nedjelja, 9. kolovoza 2015.
Menstruacija i ljetovanje: 5 odgovora na najvažnija pitanja!
Toliko očekivani godišnji odmor na moru i baš prvi dan stigla menstruacija. Ovaj scenarij zasigurno su proživjele mnoge žene, no to ne mora značiti i kraj uživancije na plaži. Ginekologinja dr. Silva Babić i ginekolog dr. Igor Lončar odgovorili su nam na 5 najvažnijih i najčešćih pitanja o menstruaciji i ljetovanju
Menstruacija i ljetovanje: 5 odgovora na najvažnija pitanja!
1. Smijem li se kupati prve dane menstruacije?
Ako žena ima uredan ciklus i blaga krvarenja kupati se može već prvi dan, ali umjereno, kratko i uz tampon. Tampon se treba mijenjati svaki put nakon izlaska iz vode.
Ako su krvarenja jača i obilnija ipak bi bilo preporučljivo pričekati dan do dva. Kupanje u grijanim bazenima može dodatno pojačati krvarenje.
2. Smijem li se sunčati tijekom menstruacije?
Sunčanje tijekom najtoplijeg dijela dana, kao i sjedenje na vrućem kamenu uvijek bi trebalo izbjegavati. No u kasnim poslijepodnevnim satima, kada je sunce slabije sunčanje je dozvoljeno samo ako imate oskudniju mjesečnicu.
Iznimka su osjetljivije žene s jakim i nepravilnim krvarenjima. One bi svakako trebale izbjegavati boravak na direktnom suncu.
3. Što moram napraviti nakon godišnjeg odmora?
Nakon što se vratite s mora/rijeke/jezera preporuča se upotreba vaginaleta s probiotikom radi normalizacije vaginalne flore. U slučaju pojave promijenjenog, obilnijeg iscjetka, uz svrbež, peckanje ili neugodan miris, preporuča se pregled kod ginekologa.
Promjena sredine može poremetiti ciklus, a kupanje, mokar kupaći i sjedenje na javnim površinama u gaćicama može izazvati upalu, te gljivična ili bakterijska oboljenja koja treba liječiti.
4. Koliko je pametno koristiti metodu odgađanja menstruacije za bezbrižnije ljetovanje?
`U iznimnim situacijama može se preporučiti neka od metoda odgađanja menstruacije. Kod žena koje uzimaju hormonsku oralnu kontracepciju (antibaby pilule) to je lakše izvedivo, dok je u prirodnom menstrualnom ciklusu potrebno kroz više dana davati tablete radi nadoknađivanja hormona, kako ne bi došlo do krvarenja`, ističe dr. Silva Babić.
5. Može li voda biti prehladna ili pretopla za kupanje tijekom menstruacije?
Hladna voda općenito može naštetiti ženskim spolnim organima u smislu prehlade i posljedične upale u području jajnika, te aktivacije boli na mjestu ranije preboljele upale, a pogoduje i urinarnim infekcijama.
Topla voda izaziva vazodilataciju – širenje krvnih žila u čitavom tijelu, pa tako i u maternici što za posljedicu može imati obilnije krvarenje.
Izvor: cafe.ba/ekskluziva.ba
0 komentari:
Objavi komentar