nedjelja, 5. travnja 2015.

OSOBE KOJE IMAJU ZATAJENJE I SLAB RAD BUBREGA-pogledajte o čemu trebate voditi racuna za kvalitetni život






Zatajenje bubrega znači da bubrezi nisu u mogućnosti isfiltrirati i izbaciti sve otpadne tvari iz krvotoka. Otpadne tvari su porijeklom iz hrane i pića.
Dijaliza je proces kojim se uz pomoć aparata uklanja višak tekućine i otpadne tvari iz organizma. Postoji više uzroka razvoja oštećenja bubrega, kao npr. šećerna bolest, visok krvni tlak i dr. Dijeta kod oštećenja bubrega ima kontrolirani unos količine proteina i fosfora u prehrani.Potrebno je ograničit i unos natrija. Pridržavanjem ove prehrane se može smanjiti količina otpadnih tvari koje stvara organizam i time pripomoći radu bubrega te odgoditi totalno bubrežno zatajenje. Svakako se preporučuje napraviti plan prehrane s vašim liječnikom te nutricionistom ili dijetetičarom.
Promjene u prehrani:
- Proteini: treba ograničiti količinu proteina u prehrani, to će pomoći u smanjenju količine otpadnih tvari u organizmu. Namirnice koje su bogate proteinima su: meso, riba, jaja, mliječni proizvodi (mlijeko, sir, jogurt).
-Fosfor: fofor također treba ograničiti. Kada su bubrezi oštećeni ne mogu odstraniti dovoljnu količinu fosfora koja se nalazi u krvi, a to može uzrokovati izlazak kalcija iz kostiju i njihovo slabljenje. Namirnice koje su bogate fosforom su mliječne prerađevine, grahorice, grašak, orašasti plodovi. Pronađen je i u nekim tekućinama kao što su kakao, pivo i cola napitci.

-Natrij: trebali bi ograniti količinu soli i ako imate neka druga zdravstvena stanja kao na primjer visok krvni tlak i njegova dnevna količina se isto određuje. Visoku količinu natrija imaju kuhinjska sol, konzervirana hrana, mesne prerađevine kao salame i kobasice, juhe i zasoljene grickalice tako da treba ograničiti i sol i namirnice s visokom količinom soli.
-Kalij: obično je potrebno ograničiti i količinu kalija u prehrani jer postoji mogućnost da je kalij previsok u krvi, kontrole kalija se vrše kod nedležnog liječnika kod kojeg se osoba kontrolira. Kalij se nalazi u voću i povrću, tako da treba ograničti unos voća i povrća koje ima visoke razine kalija.
-Meso i sirevi koji su bogati natrijem su šunka, sušena govedina, piletina ili puretina, konzervirana riba kao sardine, slani sirevi, a bogati natrijem, fosforom ili zasićenim masnoćama su svi sirevi osim svježeg, kobasice i šunka, te gotova jela uključujući bolognese umak, salame i sl.
-Žitarice koje imaju dosta nisko kvalitetnih proteina i fosfora i trebale bi se izbjegavati ili ih jesti u malim količinama: mufini, muesli ili energetske pločice sa žitaricama, te konzervirani, dehidrirani ili smrznuti gotovi obroci, glavna jela ili preilozi, neke vrste kruha, te krekeri i sl.
-Povrće: odnosi si na povrće koje nije konzervirano odnosno nije dodatno soljeno pri pripremi. Nisku količinu kalija imaju: alfa alfa klice, klice pommes fritesgrahorica, sirovi kupus, kelj, sve vrste zelene salate, zelena paprika i sl. – uvijek treba paziti na količinu koja se unosi!
Srednju količinu imaju: šparoge, brokula, cvjetača, luk, sirova mrkva, sirovi celer, gljive (paziti zbog fosfora), sirovi špinat. Visoke količine kalija imaju: artičoke, kuhani celer, avokado, rajčice i sok od rajčice.
Visoke količine kalija i fosforaimaju: kuhani ili pire krumpir, gusti umak od rajčice, svježe ili kuhane gljive i dr. Vrlo visoke količine kalija ima: slatki krumpir, pečeni krumpir, čips, kuhani špinat, i dr.
-Voće: nizak kalij imaju: sok od jabuke, borovnice, maline, kompot kruške, sok od grejpa. Srednju količinu kalija imaju: jabuka, svježa breskva, trešnje ili višnje, sok od ananada, grožđe, jagode, mango, lubenica i visok udio kalija imaju: svježe ili sušene marelice, nektarine, sok od naranče, dinja, svježa kruška i sl. Ono koje ima vrlo visok udio kalija imaju: banana, sok od šljiva, sušene ili konzerivane šljive.
-Masti: imaju vrlo malo proteina.
Što se tiče tekućina, treba u računanje uključiti količinu tekućine koja se popije i uz to posebno slijedeća pića; s visokim udjelom natrija su sokovi voćnog okusa, te cole, limunada, voćni sok od borovice, vino kao i smrznuti deserti kao voćni sladoledi ili sorbeti, od bombona i slatkiša: tvrdi bomboni, gumeni bomboni, voćne rolice, marmelade, džemovi, sirupi i med.
Neke namirnice koje imaju nizak udio proteinasu : posebni deserti sa niskim proteinima, posebne vrste kruha s niskim proteinima, slični keksi i kolačići te tjestenina.

Iznimno slana hrana na koju treba upozoriti: začini sa viskom udjelom soli, umak za roštilj, kečap, čili umak, kiseli kristavci, senf, crne ili zelene masline, soja umak, teriyaki umak i sl.Uz navedeno možda će biti potrebno uzimati neke dodatne vitaminske preparate ili dodatke minerala (kao što je kalcij) ali oni se smiju uzimati samo prema preporuci liječnika.Ovaj način prehrane može zahtijevati neko vrijeme da se svlada i implementira u svakodenevni život,
ali vrlo je važno pratiti i unositi dovoljne količine kalorija, proteina i drugih nutrijenata koji su potrebni organizmu

0 komentari:

Objavi komentar