srijeda, 29. travnja 2015.

Težak udarac farmaceutskoj industriji: Ova čudotvorna biljka Ircu je izliječila rak -

Težak udarac farmaceutskoj industriji: Ova čudotvorna biljka Ircu je izliječila rak



Lišće mlade zelene pšenice jedna je od spektakularnih namirnica krcatih tvarima s povoljnih učinkom na organizam .

Težak udarac farmaceutskoj industriji: Ova čudotvorna biljka Ircu je izliječila rak

Težak udarac farmaceutskoj industriji: Ova čudotvorna biljka Ircu je izliječila rakTo je zapravo mlada zelena pšenica ubrana prije razvitka zrna ( plodova ) i transformacije u stabljiku zlatnih klasova . Kao mlada biljka , pšenica sastavom više nalikuje zelenom lisnatom povrću nego žitaricama . Bere se kada je visoka oko 15 do 20 cm kako bi se optimalno iskoristili nutrijenti koji iz zrna prelaze u lišće . Potom se provodi ekstrakcija i sušenje te nastaje zeleni prah koji se može otopiti u vodi ili dodati raznovrsnim zdravim voćnim i povrtnim sokovima.

  Kada su liječnici 74-godišnjem Ircu Dannyju McDonaldu obznanili da ima rak želuca i priopćili mu da ima još tri mjeseca života, odlučni Irac odlučio je ignorirati njihove savjete kako bi izbjegao kemoterapiju, on se odlučio za prehrambeni pristup na putu ka ozdravljenju. Četiri godine kasnije Danny se osjeća sjajno zahvaljujući soku mlade pšenice, hranjive guste superhrane s različitim dobrobitima za zdravstvo.
Danny je svoga stanja postao svjestan kada je jedan dan ulkus naprosto eksplodirao u njegovom trbuhu. Nakon što je prevezen u bolnicu s farme na kojoj živi, liječnici su se borili da suzbiju krvarenje, a pri tome su otkrili težak oblik raka želuca koji se širi po cijelom tijelu. No, umjesto zračenja i kemoterapije ovaj Irac zadao je veliki udarac farmaceutskoj industriji koja ulaže milijarde u otkrivanje rijeka protiv raka.

Nakon što je Irac odnio klasičnu metodu liječenja ljutiti liječnici njegovu odluku nazvali su suludom upozoravajući ga da će umrijeti u kratkom roku.
" Rekao sam liječnicima da nisam bio spreman da se podvrgnem tijeku liječenja kojeg su mi predložene. Znao sam da će me ubiti. Oni su bili bijesni što sam došao do tog zaključka. Moj osobni liječnik me upozorio da ću biti mrtav u tri mjeseca " , kaže Dannx.
Dannyev izbor za korištenje pšenične trave kao tretmana za njegov rak se temeljio na brojnim iskustvima koje je čuo od prijatelja o čudesnom ljekovitom svojstvu PŠENIČNE TRAVE ( zelene pšenice ). Tijekom vremena, Danny je postajao sve više uvjeren da je pšenična trava sposobna za iscjeljivanje svih vrsta zdravstvenih problema, uključujući i rak. Tako je odlučio upotrijebiti svoje 60 - godišnje iskustvo uzgoja i poljoprivrede da uzgoji svoju pšeničnu travu.

" Nisam znao što mogu očekivati​, ali sam bio odlučan ići dalje ", prisjeća se Danny. " U roku od sedam dana osjećaj peckanja koji sam imao je nestao, počeo sam se osjećati puno bolje. Prestao sam uzimati tablete koje su mi bile propisane i od tada nisam uzeo niti jednu tabletu do dana današnjeg. Mjesec dana kasnije bol je potpuno nestala i znao sam da sam na putu oporavka. Pšenična trava je djelovala . Napravio sam pravu odluku za odbijanje savjeta liječnika ." priča Irac.
Uz to što mu je pšenična trava pomogla pri izlječenju uspio je vratiti izgubljenu težinu, a sada se osjeća regenerirano.
"Znam puno liječnka koji misle da pšenična trava nema kvalitete i sposobnosti za ubijanje raka, ali ja sam živi dokaz to nije istina i da ona funkcionira. I premda mnogi liječnici neće priznati javno, postupno vide uokolo prednosti pšenične trave. Ljudi me pitaju kako sam to učinio i mogu samo reći jednu riječ, pšenična trava, " prepričava svoje iskustvo ovaj čovjek.

Mlade zelene travke žitarica koje se melju u prah, potom supervoće, klice, sjemenke i kineske gljive Travke žitarica koje se melju u prah hit su za sve moderne ljude kojima je potrebna dodatna snaga prirode.
Lišće mlade zelene pšenice jedna je od spektakularnih namirnica krcatih tvarima s povoljnih učinkom na organizam. To je zapravo mlada zelena pšenica ubrana prije razvitka zrna ( plodova ) i transformacije u stabljiku zlatnih klasova. Kao mlada biljka, pšenica sastavom više nalikuje zelenom lisnatom povrću nego žitaricama. Bere se kada je visoka oko 15 do 20 cm kako bi se optimalno iskoristili nutrijenti koji iz zrna prelaze u lišće. Potom se provodi ekstrakcija i sušenje te nastaje zeleni prah koji se može otopiti u vodi ili dodati raznovrsnim zdravim voćnim i povrtnim sokovima.

Zdravstvene karakteristike pšenice

Kada se uzgaja u organskim uvjetima, lišće mlade pšenice zadržava 82 od 92 minerala prisutnih u zemlji, a procjenjuje se da 1 žličica praha mlade pšenice ( 3g ) sadrži istu količinu nutrijenata kao i pola kilograma organski uzgojenog voća i povrća.

Lišće mlade pšenice obiluje nutrijentima od velike važnosti za zdravlje, sadrži vitamine, minerale, enzime, aminokiseline i velike količine klorofila - čak 70%. Znakovito je što klorofil ima vrlo sličnu strukturu kao hemoglobin - molekula koja ima ključnu ulogu u funkciji crvenih krvnih stanica, omogućavajući krvi da prenosi kisik u sve dijelove tijela . Zbog toga se za klorofil često kaže da predstavlja " krv biljaka " te se smatra da se velike količine klorofila prisutne u lišću mlade pšenice lako mogu apsorbirati u naš organizam i " obnavljati krv". Visok sadržaj klorofila u lišću mlade pšenice ujedno djeluje detoksicirajuće pročišćavajući jetru, stanice, tkiva i krv.
Snaga mlade pšenice: Procjenjuje se da 1 žličica praha mlade pšenice ( 3g ) sadrži istu količinu nutrijenata kao i pola kilograma organski uzgojenog voća i povrća.
Lišće mlade pšenice sadrži vitamin A, vitamin C, vitamine B kompleksa, vitamin E i K, te minerale koje nalazimo u tlu uključujući kalcij, magnezij, željezo, cink, kalij, fosfor i kobalt.

Odličan je izvor aminokiselina i enzima , a budući da sok lišća mlade pšenice nije termički obrađen ne dolazi do promjene njihove strukture uzrokovane toplinom.
Specifičan nutritivni sastav lišća mlade pšenice osigurava povoljno djelovanje na kožu, kosu i nokte. Zbog brojnih biljnih kemikalija koje sadrži smatra se da posjeduje antikarcinogeni i detoksikacijski učinak. Djeluje povoljno i na probavu, prevenciju bolesti srca i krvnih žila te općenito obogaćuje prehranu.

  Posebno se preporučuje kod oslabljenog imuniteta, osobama izloženim povećanim psihičkim i fizičkim naporima, sportašima, nakon operacija iu vremenu oporavka od bolesti, dijabetičarima te kod neredovite i jednolične prehrane. Mlada pšenica odlično se uklapa u strategiju očuvanja zdravlja na prirodan i ekološki održiv način u svrhu povećanja razine životne energije. Okus soka mlade pšenice u početku se može činiti neobičnim te se preporuča kombinirati pšenicu sa nekim drugim voćnim ili povrtnim sokom. Posebno se dobro slaže sa sokom od jabuke. Zbog intenzivnog okusa i visokog sadržaja nutrijenata, počinje se sa oko 3g dnevno ( jedna čajna žličica praha ), a zatim se postupno povećava količina do oko 6 g dnevno ( dvije čajne žličice praha ). - See more at: http://narodnamediciina.blogspot.com/2015/04/tezak-udarac-farmaceutskoj-industriji.html#sthash.ffSUcsp6.dpuf

Antibiotici iz prirode koji vam mogu pomoći bez odlaska doktoru

jabuka-med-bijeliluk-620x375



Ako odjednom osjetite snažnu bol, kao što je zubobolja, ili dobijete neku upalu ne morate odmah ljekaru nego pomoć možete potražiti u prirodnim antibioticima.

jabuka-med-bijeliluk-620x375

Postoje namirnice koje ne samo da vam mogu ublažiti bol nego vas čak i potpuno izliječiti. Ovo su samo neki od prirodnih antibiotika koje vjerovatno imate u svojoj kući.

Bijeli luk

Otkad postoji pisana istorija spominje se i bijeli luk. Ova namirnica se spominje još u literaturi drevnih kraljevstva: Vavilona, Perzije, Grčke i Rima. Bijeli luk dokazano liječi ili pomaže pri liječenju mnogih bolesti, a jedan od snažnih aktivnih sastojaka u njemu se zove alicin. To je spoj koji pokazuje antibakterijska i antigljivična svojstva, a koji u bijelom luku igra ulogu odbrambenog mehanizma protiv napada štetočina. Naučnici su dokazali da alicin uništava mnoge bakterije, među kojima su i neke koje su često otporne na standardne antibiotike. Bijeli luk efikasno liječi zubobolju,bolove u uhu, grlu, kašalj i mnoge druge bolesti ili upale.

Med

U svojoj sirovoj formi koristio se kao antibakterijsko sredstvo (antibiotik) mnogo prije nego što su razvijeni sintetički antibiotici širom svijeta za razne rane i bolesti. Danas je i naučno dokazano da ovaj slatki lijek ima antifungalna i antibakterijska svojstva, da može izliječiti osip na koži, opekotine i ogrebotine, očistiti zube i usta od bakterija te zaustaviti krvarenje desni, a učinkovit je u liječenju čireva i plikova.

Istraživanje objavljeno u 2010. godini u “Journal FASEB” prvi put je objasnilo kako med ubija bakterije. Ta istraživanja pokazuju da pčele proizvode protein defensin-1 koji dodaju u med, a upravo bi ovaj protein mogao postati i osnova za razvijanje novih lijekova koji bi se borili protiv bakterija otpornih na trenutne antibiotike, poznatih kao superbakterije.

Cimet

U jednoj studiji otkriveno je da cimet može ubiti većinu bakterija koje se nalaze u bolnicama, u drugoj da može ubiti bakterije otporne na standardne antibiotike, a u trećoj da je cimet smrtni neprijatelj bakterije Esherichia coli.

Naučnici sa Kansas State University su u svrhu istraživanja zarazili sok od jabuke sa oko milion bakterija Esherichie coli. Samo jedna kašičica cimeta je ubila 99,5 odsto bakterija za tri dana, na sobnoj temperaturi.

“Ako cimet može uništiti Esherichiu coli, onda će ostaviti posljedice i na druge bakterije koje se prenose hranom”, zaključeno je u tom istraživanju.

Kadulja

Mnogi narodi su vjerovali da je kadulja ključ za dug život. Ova biljka se već hiljadama godina koristi kao antibiotik. Kadulja posebno pomaže kod problema sa grlom, respiratornih infekcija, kao i infekcija u ustima. Takođe je korisna kod želučanih infekcija i problema sa crijevima. Kadulja pomaže i pri smanjenju temperature, groznice i bolova u tijelu koji se javljaju na početku prehlade i gripe. Naučno je dokazano da ona ima umjerena, ali opsežna antibakterijska, antifungalna i antivirusna svojstva, a danas se redovno koristi i prilikom proizvodnje nekoliko modernih lijekova.

Klinčić

Čak i danas stomatolozi koriste ulje klinčića kao antiseptik i za dezinfekciju korijenskih kanala. Eugenol, koji se nalazi u velikim količinama u klinčiću je primarni antimikrobni spoj ove biljke koji su dokumentovali mnogi naučnici širom svijeta.

Ako želite ublažiti zubobolju, dovoljno je da nekoliko minuta žvačete klinčić i bol može potpuno prestati u roku od dva sata. Ipak, klinčić je najefikasniji kada se od njega napravi ulje. Utvrđeno je da ulje klinčića ima jako antifungalno djelovanje protiv gljivičnih patogena, odnosno, ovo ulje ubija više od 60 vrsta bakterija, 15 vrsta gljivica i nekoliko virusa.

(lijekizprirode.com)

OTKRIVENA STROGO ČUVANA VOJNA TAJNA: Evo Kako Se Kuhao Čuveni Grah U JNA

545ca4c6-e8a4-455f-85ca-1c38d973813e-domaci-eurokrem-preview




Svi koji su služili vojsku u staroj Jugoslaviji i dan danas se sa sjetom sjećaju JNA vojničkog graha ili pasulja. Sada, zahvaljujući specijalnom kuharu objavljenom na na sajtu JNA kuhar, i civili mogu da uživaju u jelima iz vojničkog kazana.

JNA kuhari preporučuju da se pasulj sve do zapržavanja ne smije mješati.
Na sajtu JNA kuhar mogu se naći brojni recepti za jela koja su bila dostupna vojnicima Jugoslovenske narodne armije uključujući razne supe, čorbe, jela od ribe kao i jela od mesa.

Recept i priprema:

Ovaj normativ obezbjeđuje oko 5dl gotovog jela.
Prebran pasulj potopiti u hladnu vodu, vodeći računa o tome da vode bude u dovoljnoj količini da se ne bi dogodilo da pasulj pri bubrenju upije cijelu
količinu vode i ostane suh.
Potopljen pasulj držati na hladnom mjestu i ostaviti da kvasi 1-3 časa. Zatim ocjediti vodu u kojoj je pasulj potapan, pa pasulj staviti u pogodnu
posudu, naliti hladnom vodom tako da ogrezne i kuhati 10-15 minuta, poslije čega ocijediti vodu pa naliti vrelom vodom tako da ogrezne, dodati polovinu sitno sjeckanog crnog luka i ostaviti da huha uz povremeno dolivanje tople vode.
U polovinu vrele masnoće dodati ostatak sitno sjeckanog crvenog luka i mrkvu, sječenu na sitnije kockice ili rendisanu, i sve zajedno pržiti da blago porumeni. Kada je pasulj upola kuvan, dodati isprženi crni luk i mrkvu, sušenu papriku, prethodno potopljenu dva časa u hladnoj vodi, i lovorov list. Preostalu masnoću zagrijati, dodati brašno i pržiti da blago porumeni. kada brašno porumeni, isključiti toplotu pa odmah dodati tucani i sitno sjeckani bijeli luk i papriku u prahu i sve dobro izmješati.
Kada pasulj omekša, dodati dodatak jelima, posloti i zapržiti pripremljenom zaprškom, uz stalno mješanje pasulja da se zaprška ne zgrudva. Pasulj sa zaprškom kuhati još 20-ak minuta, poslije čega isključiti toplotu, dodati samljeveni biber, sitno sjeckani peršunov list, probati ukus i po potrebi dosoliti.
Pasulj se može služiti kao samostalno jelo ili kao prilog uz širane šnicle, ćufte, dinstanu govedinu, kuhano suho svinjsko meso i sl. Dijeli se kutljačom od 5dl.

Napomena: Važno je znati da se pasulj pri kuhanju sve do zapržavanja ne smije mješati, kako ne bi došlo do lomljena zrna i zagorijevanja.

magazin.ba

LAGALI SU VAM: Slanina je zdrava! Evo zašto je MORATE jesti svaki dan

slanina


Miris prženog špeka rado je viđen na mnogim tanjurima unatoč upozorenjima da ova namirnica nije zdrava. Ipak, čini se kako domaći špek ili slanina, ima više prednosti nego mana zbog kojih je dakako povremeno valja konzumirati.


Lijek za mamurluk

Britanski istraživači sa sveučilišta u Newcastleu povezali su konzumaciju slanine sa smanjivanjem posljedica mamurluka. Otkrili su da slanina sadrži aminokiseline koje koriste u nadoknadi nerotransmitera čiji broj rapidno opada tijekom intenzivnog ispijanja alkohola.

Zavodljiv miris

Miris dimljenog špeka, neodoljiv je za mnoge. Zar ne? Nadahnuo je cijeli rang zapanjujućih proizvoda, uključujući i kolonjsku vodicu kreiranu 1920. od strane jednog pariškog mesara. Proizvod je sadržavao 11 esencijalnih ulja, a jedno je potjecalo od omiljene slanine.

Osvježava dah

Zaboravite na mirisne paste za zube, pasta sa sastojkom špeka čisti zube na tradicionalan način.

Prži se u pećnici

Najhrskavije kriške špeka izlaze iz pećnice, a umjesto u tavu posložite je na papir za pečenje te stavite u pećnicu. Ne samo da ćete postići uravnoteženiju termičku obradu svake kriške, već će i čišćenje biti lakše.

Izaziva ovisnost

Novija istraživanja pokazuju da prehrana bogata kalorijama i masnoćama, uključujući i čestu konzumaciju špeka – stimulira centar u mozgu zadužen za užitak. Na taj način izaziva tjelesnu potrebu koja graniči s ovisnošću.

Pomaže pamćenju

Špek sadrži mikronutrijent po imenu kolin, koji je važan za razvoj hipokampusa u mozgu, dijela rezerviranog za pamćenje. Studija sa sveučilišta u North Carolini sugerira da isti sastojak može doprinijeti boljem razvoju mozga u nerođenog djeteta ako trudnica konzumira hranu bogatu tim elementom pišu na punkufer.hr

7 namirnica koje imaju više vitamina C od naranče

Među rekorderima po količini vitamina C nalazi se crvena paprika




Među rekorderima po količini vitamina C nalazi se crvena paprika
1. Crvena i žuta paprika
Trebate li ‘fiks’ vitamina C posegnite za paprikama! Stotinu grama crvenih i žutih paprika krije 190 miligrama vitamina C, što je gotovo dvostruko više od količine istog vitamina u zelenoj paprici, i četiri puta više od naranče.

2. Brokula
Trebate dodatnih poticaja za uživanje u ovom zelenom povrću? U 100 grama nasjeckane brokule nalazi se oko 90 miligrama vitamina C.

3. Kelj
Svježi listovi kelja pravi su izvori zdravlja. U stotinu grama ovoga povrća krije se otprilike 120 miligrama vitamina C, ali i značajne količine vitamina A i K, kao i dosta fitonutrijenata te vlakana.

“Plodovi prirode ne moraju biti kiseli da bi krili vitamin C. U trgovinama trenutno ima mnogo povrća i voća s ovim važnim elementom.“
4. Guava
Nevjerojatnih 218 miligrama vitamina C nalazi se u 100 grama tropskog voća guave. Preporuča se guavu konzumirati u svježem obliku jer pripravci poput sokova u sebi nemaju jednaku vitaminsku vrijednost kao svježi plod.

5. Kivi
Zeleno ‘dlakavo’ voće svakako uključite u svoju prehrambenu rutinu, jer stotinu grama krije oko 90 miligrama vitamina C.

6. Cvjetača
Ne zaboravite niti na cvjetaču! Ovo prilagodljivo povrće koje možete jesti sirovo, ali i u nizu različitih jela ima otprilike 70 miligrama vitamina C u stotinu grama.

7. Papaja
U stotinu grama papaje naći ćete oko 60 miligrama vitamina C. Ova egzotična voćka odličan je izvor prehrambrenih vlakana, vitamina A i folata.

http://zadovoljna.dnevnik.hr/

PRAVA ISTINA O JAJIMA

jaja_3




Zadnjih 30 godina dvadesetog vijeka jaja su bila na lošem glasu jer je vladalo uvjerenje da podstiču povećanje holesterola. Zbog toga je ljudima koji imaju povišene masnoće ili problem sa kardiovaskularnim oboljenjima bilo prepručeno da izbjegavaju konzumiranje jaja. Takvo mišljenje i preporuke još postoje u dijelovima medicinske struke posebno na prostorima na kojima živimo.Nizom novih studija, saznanja i istraživanja rađenih zadnjih 10 godina utvrdjeno je da su prethodna vjerovanja u vezi sa štetnosti jaja bila potpuno pogrešna.

Jaja su jedna od najboljih i najzdravijih namirnica koje čovjek može konzumirati.

jaja_3

Ovdje ćemo vas ukratko upoznati sa presjekom niza studija rađenih na poznatim univerzitetima i klinikama širom svjeta koji pokazuju koje su koristi i efekti intenzivne konzumacije jaja u prehrani:

– Nove studije obavljene na čuvenom Yale univerzitetu pokazale su da su ljudi sa koronarnim oboljenjima bez problema konzumiali 2 jajeta svaki dan tokom 6 sedmica a da pri tome nisu imali niti najmanje povećanje holesterola, krvnog pritska ili tjelesene težine zbog toga. Ne samo da ukupni holesterol nije povećan nego je došlo do poboljšanja omjera LDL i HDL holesterola u korist HDL koji održava krvne sudove prohodnim od zakrčenja.

Vodeći autor studije Dr. David Katz, direktor istraživačkog centra na Yale Univerzitetu ističe da prema svim istraživanjima koja su obavljena najveći razlog protivnika korištenja jaja, holesterol u krvi ispitanika, praktički nije imao nikakve negativne promjene usljed njihove konzumacije. Dr Katz ističe da su jaja pravi rudnik super korisnih sastojaka i sjajan izvor proteina. Upitan koliko jaja je optimalno u ishrani za čovjeka Dr Katz odgovorio je da većina ljudi bez obzira na istoriju krvnih bolesti može konzumirati 7-10 jaja sedmično.

– Jaja su jedan od najboljih izvora kolina (jedno jaje sadrži 30% dnevnih potreba). Nove studije pokazale su da žene koje su uzimale veće količine kolina imale za 24-44% manje šanse za dobijanje raka dojke. Osim toga kolin je ključni sastojak za razvoj i održanje dobrog stanja mozga i pamćenja.
jaja_2


Recepti od kojih bol u želucu odmah prestaje!

Cidar-3



Ovo su jednostavni, ali vrlo efikasni recepti iz zbirke Muhamada Hamrajeva, predsjednika akademije narodne medicine Uzbekistana.


1. Pijte sok od bundeve. Na pola litra soka dodajte 2 kašike meda i jednu kašiku jabukovog ili vinskog sirćeta. Od ovog soka bol momentalno prestaje.

2. Sameljite i pomiješajte 6 djelova kukuruza i 4 djela graška. Mješavinu prelijte proključalom vodom i pijte. To je provjereno narodno sredstvo protiv gastritisa. Ako vas želudac boli, momentalno će bol prestati.

Izvor: receptisapotpisom

JEFTIN I UČINKOVIT: Čudesne moći dječjeg pudera o kojima niste ni sanjali

djecji-puder-1




Kupnjom dječjeg pudera nećete preopteretiti budžet. No, bit ćete zadivljeni kad otkrijete za što sve može poslužiti. Donosimo 15 stvari koje ćete puderom dovesti u red!


Čisti kućne ljubimce

Dječji puder možete koristiti kao suhi šampon, pa će vaš ljubimac mirisati i biti svjež bez da ga kupate u kadi.

Rashlađuje plahte

U vrućim ljetnim noćima pospite dječji puder po plahtama. One će mirisati, a puder će upiti znoj s tijela, što će vam omogućiti da se bolje naspavate.

Upija masnoću

Idući put kad vam nešto masno kapne na majicu ili tepih, taj dio pospite dječjim puderom, koji upija ulje i osvježava tkaninu.

Čuva knjige

Starim knjigama dajte novi izgled pomoću dječjeg pudera. Upit će vlagu i spriječiti stvaranje plijesni.

Ističe trepavice

Dječji puder nanesite na trepavice prije maskare. Dobit ćete puniji i gušći izgled trepavica.
Na unutarnju stranu bedara nanesite dječji puder kako biste izbjegli iritaciju kože trljanjem noge o nogu.

Uklanja smrad iz obuće

Pospite unutrašnjost cipela dječjim puderom i ostavite preko noći. Idući dan obrišite i obujte cipele koje će mirisati kao nove.

‘Popravlja’ škripanje poda

Imate parket koji škripi? Pospite po podu dječji puder, a potom metlicom ispunite praznine među letvicama.

Tjera mrave

Pospite puder ispred vrata ili oko prozora. Mravi će sigurno zaobići vaš dom.

Smanjuje bol kod depilacije

Napudrajte noge prije depilacije, što će stvoriti dodatni sloj koji će vas zaštititi od prevrućeg voska.

Zamjenjuje puder u kamenu

Umjesto skupih pudera u kamenu koje nanosite kao završni sloj kod šminkanja, na lice nanesite malo dječjeg pudera i izgledat ćete izvrsno.

Osvježit će vas

Umjesto dezodoransa, ispod pazuha nanesite dječji puder. Upija znoj i zadržava svjež miris.

Osvježava krevetić vašeg ljubimca

Naprašite košaru ili krevetić ljubimca dječjim puderom jer ćete ga tako osvježiti na najbrži mogući način.

Za bolju frizuru

Kosa vam je neposlušna? Pomiješajte dječji puder i isto toliko praška za pecivo. Mješavina koju ste napravili djeluje kao suhi šampon, a kosa će vam biti zahvalna i podatna.

Miris za prostor

Ako ne volite miris dječjeg pudera, dodajte mu nekoliko kapi omiljenog eteričnog ulja. Rasporedite ga po stanu koji će božanstveno mirisati.

Izvor: net.hr

Rešite se viška vode iz organizma






Čak 70% našeg tela se sastoji od vode.


Naša tela dobro regulišu nivo vode u telu. Višak vode obrađuju bubrezi i izlučuju kao mokraću. Ponekad može doći do nastanka određenih stanja i poremećaja koji podstiču telo da zadržava svu suvišnu vodu. Tada se osećate nadutost.

Neke uzročnike nakupljanja suvišne vode je relativno lako rešiti, kao što je prekomeran unos soli. Ali, edem može predstavljati veliki zdravstveni problem i uzrokovati stanja opasna po život, kao što su bolesti pluća i srca.

Ako ste primetili da je vaše telo počelo zadržavati višak vode, prvo se posavetujte sa lekarom. Tek kada budete sigurni da nije u pitanju ozbiljan zdravstveni problem, možete preduzeti neke mere.

Pametno začinite hranu

Maslačak i đumbir su poznati po tome da oslobađaju višak vode iz tela. Počnite koristiti biljne začine koji će pomoći vašem telu da se oslobodi od viška vode. Ponuda je uistinu velika, pronađite omiljene začine i počnite ih svakodnevno koristiti jer svi oni rade u korist vašeg tela.

Smanjite unos soli


Prekomeran unos soli podstiče telo na zadržavanje vode. Stoga, budite pažljiviji kod unosa soli i izbegavajte procesuiranu hranu koja je prepuna soli. Izbegavajte i slane grickalice jer ćete se idućih nekoliko dana osećati naduto.

Svakodnevno vežbajte

Vežba može učiniti čuda po pitanju zadržavanja vode u telu. Ona podstiče širenje krvnih sudova i krv mnogo lakše prolazi kroz njih, a višak tečnosti lakše napušta telo. Ne morate trčati satima da biste postigli ovaj efekat. Šetnja od 30 do 40 minuta dnevno će biti sasvim dovoljna.

Izbegavajte šećer

Šećer može podstaći zadržavanje vode u telu, naročito jednostavni ugljeni hidrati koje pronalazimo u sokovima, slatkišima i grickalicama. Mogu uzrokovati nagle promene nivoa šećera u krvi, a samim time i nagle promene nivoa insulina.

Smanjite nivo stresa


Radite ono što vas smiruje. Jako je važno da se naučite nositi sa stresom jer ćete tako pomoći telu da se oslobodi viša vode. Učinkovitim su se pokazali joga, meditacija, vežbanje, čitanje, maženje sa ljubimcima i kuvanje.

Izvor: kucnilekar

AKO STE KRENULI U BITKU PROTIV VIŠKA KILOGRAMA: KAKO SMRŠATI UZ POLA LIMUNA DNEVNO

Ako ste krenuli u bitku protiv viška kilograma: Kako smršati uz pola limuna dnevno



Sok iz limuna ima visok nivo limunske kiseline koja stimuliše probavni sistem i pomaže smanjiti uticaj koji slatka hrana ima na vaš organizam. Evo kako da ga pravilo upotrijebite protiv viška kilograma:

Korak 1.
Prerežite limun na pola i iscijedite polovinu u čašu od 2,5 dl. Dodajte vodu sobne temperature. Sobna temperatura je bina jer to znači da vaše tijelo ne treba dodatni napor za zagrijevanje soka i može započeti odmah sa procesom probave limunade. Što je hladnija voda to će trebati više vremena da započne probava. To možda niste znali …

 
Korak 2.
Dobro promiješajte limunadu u čaši i popijte cijelu čašu odjedanput. Važno je da vam limunada bude prva stvar koju ćete ujutro popiti jer na taj način ima najbolje djelovanje.

Korak 3
Drugu polovinu limuna umotajte u plastičnu foliju i spremite u frižider za sljedeće jutro.

 
Korak 4
Popijte svako jutro čašu nezaslađene limunade prema receptu prije doručka. Na taj način vaš metabolizam će se aktivirati i prije nego što unesete kalorije u organizam, te će podstaći vaš probavni sistem.

Dobro je znati: Limunada sama po sebi neće dovesti do velikih rezultata. Ona je odličan, ako ne i najbolji saveznik u borbi protiv viška kilograma.

AKO POJEDETE JEDAN ČEŠNJAK NA PRAZAN ŽELUDAC,UČINILI STE OVO!






Znanstvenici su potvrdili da konzumiranje bijeloga luka na prazan želudac povećava njegovu učinkovitost u smislu prirodnog antibiotika jer su bakterije otkrivene i ne mogu se obraniti od “strašnog bijelog luka”.

A učinak je još jači ukoliko se pojede na prazan želudac!

Bijeli luk sadrži oko 400 aktivnih sastojaka, bogat je vitaminima i mineralima kao što su adenozin, alicin, aminokiseline, biljna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzimi, eterična ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor i fosfor.

Redovnom uporabom češnjak potiče prokrvljenost i olakšava protok krvi, snižava povišeni krvni tlak i masnoće u krvi, kao i bolesti srca. K svemu, odličan je antioksidans.

 
U povijesti medicine, antibakterijska i antivirusna svojstva češnjaka itekako su poznata. Češnjak i njegovi sastojci podvrgnuti su brojnim istraživanjima koja su masovno dokazala njihovo djelovanje na infekcije uzrokovane bakterijama i virusima. Istraživanja potvrđuju i da češnjak ima značajna antikancerogena svojstva. Redovito konzumiranje većih količina češnjaka smanjuje rizik od pojave mnogih vrsta raka, osobito raka rektuma i bubrega.

Ovo je tek nekoliko konkretnih slučajeva u kojima vam češnjak može biti od velike pomoći.

 
1. Imate li na tijelu bradavicu ili sličnu izraslinu, stavite na to mjesto prerezani komadić češnjaka i zatvorite to mjesto flasterom. Ostavite preko noći i ponavljajte nekoliko dana dok bradavica posve ne otpadne.

2. Boli li vas uho, prokuhajte dva češnja češnjaka pa nekoliko kapi nakapajte u uho.

3. Kod reumatskih bolova natrljajte prerezani režanj češnjaka na bolno mjesto, bol će popustiti.

4. Patite li od nesanice, navečer jedite salatu s češnjakom.

5. Bole li vas mišići, jedite češnjak, opušta mišiće.
Kako konzumirati češnjak bez neugodnih mirisa?

Pronašli smo i isprobali jedno dobro riješenje koje će vam omogućiti korištenje bijelog luka u sirovom obliku bez imalo neugodnog mirisa, prenosi portal zdravljebezdoktora.com.

Potrebno je naći domaći sitniji bijeli luk. Naglašavamo domaći jer smo preplavljeni velikim i “sumnjivim” bijelim lukom uvezenim iz Kine.

Ugrubo rukama ogulite cijelu lukovicu na češnjeve ili režnjeve. Izdvojite 2-3 sitna režnja i stavite ih u malo vode da odstoje desetak minuta. Nakon toga izvadite ih iz vode i jednostavno prstima ogulite kožicu koja će se lako skinuti s mokrog i natopljenog režnja. Nemojte koristiti nož jer je bitno da ne oštetite niti zarežete režanj.

On mora ostati cijeli i netaknut što je ključ za korištenje bijelog luka bez mirisa.

Kada ste ogulili režnjeve popijte ih s čašom vode cijele baš kao što pijete tablete. Uradite to na prazan stomak najbolje barem 45 minuta prije jela. I to je sve

IMATE PODOČNJAKE? MOŽDA NIJE ZBOG NEDOSTATKA SNA, VEĆ ZBOG OVA TRI RAZLOGA





Sezonske alergije

 
Konstanto začepljenje disajnih puteva (prvenstveno nosa) može uticati na protok krvi do sinusa, usled čega dolazi do oticanja krvnih sudova ispod očiju. To, zauzvrat, donosi tu ljubičastu nijansu koju stručnjaci najčešće nazivaju “alergijskim modricama” – uvećane vene koje se vide ispod tanke kože predela oko očiju. Ukoliko vas zbog alergije svrbe ili vam suze oči, trljanje može pomenute modrice pogoršati, zbog iritacije datog područja. Alergijska reakcija na puder, kremu ili drugi proizvod za njegu kože može imati sličan efekat.



Ekcem

Tamni kolutovi ispod očiju takođe su i čest simptom ekcema, hroničnog kožnog oboljenja koje najčešće počinje tokom djetinjstva i izaziva crveni osip koji svrbi. Na njihovo “razbukravanje” najčešće utiču iritansi koji se mogu naći u određenim sapunima, tkaninama pa čak i namirnicama. Ponavljanje upale može dovesti do tamnjenja osetljive kože ispod očiju i to najčešće zbog trljanja i nedostatka hidratacije (osobe koje imaju ekcem često se bore sa ozbiljnom suhoćom kože). Veoma je bitno da na predio ispod očiju svakodnevno nanosite kremu koja ne sadrži “vaše” iritanse.



Starenje kože

 
Na kraju, kako starimo, koža ispod očiju postaje tanja i gubi kolagen što je čini prozirnijom, a samim tim i vene su vidljivije. Kreme koje sadrže retinol mogu pojačati proizvodnju kolagena i smanjiti tamne kolutove ispod očiju. Kada ste vani tokom sunčanih dana, obavezno nosite sunčane naočale. Takođe, dvadesetak minuta prije izlaska iz kuće obavezno nanosite kremu sa zaštitnim faktorom (faktor 30 sasvim je dovoljan), bez obzira na vremenske uslove, jer UV zračenje može dodatno istanjiti kožu.

dnevno.rs

BOŽIJE ČUDO: Ovo je najbolji prirodni lek za bolove u kičmi!

BOŽIJE ČUDO: Ovo je najbolji prirodni lek za bolove u kičmi!



Kičma i bolovi: Slučajno se nadjem u društvu gdje se pričalo o zdravlju.
Pričalo se o problemu sa kičmom i bolom u nozi. Jedna starija gospodja daje savjet drugoj.


  Kaže uzmi šaku plave gline i zamijesi kao hljeb sa sirčetom, ako je jako onda ga razblaži malo s vodom.
U to ide nekoliko vrhova koprive koji se prvo isitne ili samelju.
Kada je sve gotovo stavi se smjesa na krpu i najlon.
Bolno mjesto se namaže maslinovim uljem i stavi se ona obloga. Tako sedam dana i bol iz noge će prestati.
Da glina ima ljekovita svojstva te da potiče obrambene mehanizme organizma zna se već jako dugo: bolesne ili ozlijeđene životinje, primjerice, oduvijek bi tražile zemlju koja sadrži glinu da u nju ‘zakopaju’ bolni dio tijela i uvijek bi je nepogrešivo našle.
Danas ljekovitu moć gline priznaje i medicina jer je poznato da glina sadrži mnoge mineralne soli i oligoelemente, zatim aluminij, kalij, silicij, kalcij, natrij, željezo, srebro, magnezij bakar i olovo.
Glina pomaže u zarastanju rana, eliminira nečistoće iz tkiva, krvi i limfe, povećava smanjenu radioaktivnost u organizmu, a apsorbira preveliku, tako da se posebno preporučuje nakon ili između zračenja mazati na oboljelo mjesto.
Glina pomaže kod mnogih bolesti: anemije, bolesti dišnih putova, arterioskleroze, crijevnih oboljenja, trovanja, čira, viška želučane kiseline, promjena na koži, opadanja kose, bolnih menstruacija, a možete je uzimati i ako nemate posebnih zdravstvenih problema, za čišćenje organizma ili podizanje energije.

  Isprobajte: Glina kao oblog primjenjuje se tako da je pomiješate s destiliranom vodom, napravite od nje srednje gustu pastu koju nanosite na bolno mjesto. Važno je napomenuti da se glina ne smije spravljati u metalnim posudama ili miješati metalnom žlicom. U dodiru s metalom mijenja svojstva.
Ako imate problema s koljenima ili kralježnicom, budite uporni. Osim ‘izvlačenja’ boli, glina ima i nevjerojatnu moć obnavljanja hrskavice pa bi vam mogla pomoći i kod bolesti za koje vam liječnici preporučuju operaciju ili od kojih su digli ruke. U tom slučaju budite strpljivi i glinu mažite barem nekoliko mjeseci.
Kako se glina pije: Jednu žličicu (plastičnu ili drvenu) gline zamutite u staklenoj čaši u 1,5 dl obične vode i ostavite da odstoji preko noći. Glina se uvijek pije ujutro, na tašte.

 

  Prvi tjedan ujutro popijete samo vodu, a talog od gline ostavite na dnu čaše.
Drugi tjedan ujutro promiješate talog u vodi i pustite da malo odstoji, a onda popijete tu srednje mutnu vodu, a glinu koja se slegnula na dnu čaše ostavite.
Treći tjedan ujutro promiješate glineni talog i vodu i odmah popijete sve.
Vrlo brzo primijetit ćete blagotvorne učinke, a i oni koji nemaju nikakve tegobe, osjetit će da se organizam očistio, da im je koža čistija i sjajnija, da imaju više energije.
I ne bojte se, glina ne ostavlja nikakav talog u tijelu ili crijevima, a nekada su se davno i vojnici oboljeli od tifusa, dizenterije i raznih infekcija liječili pijenjem rastvora gline. Nabaviti je možete u trgovinama zdrave hrane i biljnim ljekarnama, samo morate napomenuti da trebate glinu za pijenje, ona za obloge je malo krupnija.
Maska za lice: 2-3 plastične ili drvene žličice pomiješajte s nekoliko kapi limunova soka i negazirane mineralne vode da se dobije homogena smjesa. U smjesu možete dodati bademovo ulje, kantarion ili maslinovo ulje. Masku nanesite na lice i držite do pola sata. Umijte se i nanesite hidratantnu kremu. Glina smiruje upale kože, liječi akne, poboljšava formiranje kolagena i elastina, pomlađuje i osvježava kožu.
I za kraj: Kod konkretnih tegoba, i oblozi i maske učinkovitiji su ako se glina istodobno uzima i oralno.
Izvor: korisno.net

utorak, 28. travnja 2015.

Kruh bez brašna: Recept za sve koji ga vole jesti, a žele smršavjeti

Kruh bez brašna (Foto: Maja Šiško)



Kruh je mnogima omiljena namirnica koju kombiniraju uz razna jela. No ovaj ukusni zalogajčić usko je povezan s debljanjem jer je prepun ugljikohidrata. Želite li uživati u ukusnom sendviču bez grižnje savjesti, napravite ukusnu, mekanu i zdravu verziju kruha bez trunke brašna


Sastojci:

-3 jaja
– 100 grama sirnog namaza
– 1/2 žličice praška za pecivo
– prstohvat soli
– papir za pečenje

Priprema:

1. U jednu zdjelu izdvojite bjelanjke, dodajte malo soli i istucite ih u snijeg.

2. U drugu zdjelu stavite žumanjke, sir i prašak za pecivo i sve dobro izmiksajte dok ne dobijete ujednačenu, glatku smjesu.

3. U dobivenu smjesu postepeno dodajte snijeg od bjelanjaka te ga polako i postepeno umiješajte kako bi zadržao volumen.

4. Na tepsiju raširite papir za pečenje, žlicom uzimajte smjesu te je stavljajte na papir, ali ostavite dovoljno razmaka između peciva.

5. Tepsiju stavite u zagrijanu pećnicu te pecite peciva oko 25 minuta na 150 stupnjeva celzijusa.

Savjeti:

– Kada peciva izvadite iz pećnice iznenadit će vas njihov izgled sličan kuhanom bjelanjku, no ne dajte se zavarati, upravo takvi moraju biti, ali ne i zadugo. Naime nakon što se u potpunosti ohlade, peciva je važno pospremiti u posudu s hermetičkim poklopcem, te ih ostaviti preko noći. U tom periodu u potpunosti će promijeniti teksturu i početi nalikovati kruhu.

– Kruh će ispasti vrlo izdašan i mekan, idealan uz saftna jela i za sendviče.

– Pecivo prerežite i napunite ga salamom ili pečenim pilećim prsima, mozzarellom i svježim povrćem po želji.

– Pecivo možete napuniti i slatkim namazima te ga jesti i kao desert.

Izvor: zadovoljna

Humus od cvekle – lek za jetru

humus-od-cvekle-700x352



Cvekla je namirnica koje je poznata po svojim lekovitim svojstvima, a danas vam donosimo recept za humus od cvekele koji će vam preporodti jetru.
Iako vam namaz od cvekle možda ne zvuči preterano ukusno, kad ga probate uverićete se u suprotno. Na Chatelaine sajtu nas uveravaju da ovaj namaz jednostavno morate probati, ako ne zbog ukusa onda zbog svih lekovitih svojstava koje donosi.

Naime, cvekla je povrće prepuno nutritivnih svojstava prepuna vlakana antioksidanata i supstanci koje podržavaju zdravlje jetre, a poznata je i po tome što pobiljšava proces detoksikacije.

Potrebni sastojci:

2 cvekle srednje veličine ili 3 manje
1 konzerva leblebije
Sok od 1 ½ limuna
5 čenova belog luka
½ kašičice soli
¼ šolje maslinovog ulja
¼  šolje vode

U šerpici prelijte cveklu vodom i kuvajte dok ne omekša, oko 40 minuta. Nakon što je skuvana, cveklu operite pod mlazom hladne vode, ogulite i izrežite na veće delove.

Sve sastojke stavite u blender, uključite i ostavite da se pretvori u kremasti namaz.

Poslužite sa čipsom od povrća, rižinim krekerima ili svežim hlebom.

Izvor:(lifepressmagazin.com)

3 ‘specijalca’ koji će prodrmati probavu u roku 15 minuta

61028730-guliverthinkstock-probava-trbuh



U vrijeme kada blagdanski stol obiluje slatkim, slanim i masnim delicijama znamo zaboraviti na saveznike naše probave. Dok su kolači, purica i mlinci stvoreni za nepce, u njima baš ne uživa naš probavni sustav ‘zaljubljen’ u vlakna. Zato vam za brzopotezne saveznike predlažemo nekoliko namirnica i 3 recepta ‘specijalca’ uz koje će probava proraditi u roku od 30 minut

1. Mlaka voda i limun

U čašu mlake vode iscijedite cijeli limun i popijte. Ovaj napitak možete konzumirati i preventivno te tako spriječiti probave smetnje.

2. Maslinovo ulje i limun

Progutajte žlicu maslinovog ulja, po želji razblaženog s prirodnim sokom limuna. Ovaj je domaći lijek za pokretanje probave najbolje konzumirati ujutro ili nekoliko sati nakon obroka.

3. Soda bikarbona i mlaka voda

U čašu mlake vode promiješajte pola male žlice sode bikarbone. Ova je namirnica već generacijama poznata kao saveznica loše probave, ali bitno je napomenuti kako se treba koristiti samo farmaceutska soda bikarbona bez aluminija koju možete kupiti u ljekarni ili u trgovinama zdrave hrane.
Napomena: Ovaj recept nije preporučjiv onima koji boluju od čira na želucu.

Ovi recepti kao i njima slični dobro su došli kada je probava toliko usporena da joj je što prije potrebna ‘vanjska’ pomoć.

Ali kako se ne bi upalila crvena lampica za uzbunu ne zaboravite u svakodnevni jelovnik uvrstiti:

– Vodu
– Probiotike
– Voće i povrće bogato vlaknima (grah, mrkva, brokula, naranča…)
– Cjelovite žitarice (ječam, smeđa riža, zob..)

I nikako ne zaboravite na kretanje, makar to tek bila desetominutna šetnja po kvartu.

Izvor: zadovoljna

Naučite uzgojiti đumbir kod kuće

đumbir



Želite naučiti kako da uzgojite đumbir? Ovdje ćemo spomenuti kratke upute za uzgoj ovog jako ljekovitog korijena đumbira.

Spominjali smo mnogo puta kako je đumbir jako ljekovit i cijenjen, pa s obzirom na sve to dobro je znati i da ga možete posaditi sebi kući, i tako uvijek imati pri ruci taj lijek iz prirode.

Ne trebate biti posebno vješti da bi sebi uzgojili korijen đumbira. Spominjemo korijen a ne biljku, i to s razlogom, jer od te biljke, kao lijek koristimo najčešće gomoljasti dio, odnosno korijen.

Đumbir jako dobro može uspjeti kod vas kući, pa naučite kako se sadi i kako da uvijek imate đumbira pri ruci.

Sve što vam treba za sadnju đumbira jeste posuda sa zemljom i kupljeni korijen đumbira koji ćete posaditi.

Sadnja đumbira je jednostavna, i ne zahtijeva puno brige tijekom rasta biljke. Da uvijek imate svježe gomolje đumbira pročitajte detaljno, kako posaditi đumbir. Ovaj prirodni lijek će vam pomoći u mnogim slučajevima, jer đumbir liječi stvarno puno bolesti koje nas mogu snaći.

Pogledajte šta će vam se dogoditi ako jedete med na prazan stomak

med
Vjerovatno svi znate koristi redovne konzumacije meda, a znate li šta se dešava kada uz med popijete i vodu? Homehealthyrecipes otkriva.


Kako pripremiti:

Stavite kašiku meda u čašu mlake vode i promiješajte.

Koristi konzumacije vode s medom na prazan stomak:

Pomaže kod sindroma lijenog crijeva, i ostalih želučanih tegoba.

Jača imuni sistem.

Odličan je u borbi protiv bronhitisa.

Čisti vaš organizam od bakterija i pomaže u borbi protiv virusa.

Pomaže kod problema s uriniranjem.

Pomaže u čišćenju kože i “peglanju” kože.

Kako piti:

Popijte svako jutro na prazan stomak, i to brzo (možete ga popiti i pred spavanje).

Izvor: radiosarajevo

Izliječite HEMOROIDE biljnim melemima…

hemoroid



Proširenje venskog spleta oko anusa najčešće je uzrokovano nezdravim načinom života i stresom. Narodni recepti na bazi bilja mogu biti od velike pomoći u terapiji ovog neprijatnog oboljenja.

hemoroid

Prema statističkim podacima oko trećina čovječanstva pati od tegoba sa hemoroidima, bolesti koja značajno pogoršava kvalitet života. Hemoroidi su, zapravo, proširene vene u području anusa, a mogu da budu unutrašnji i spoljašnji. Bol, peckanje, kao i krvarenje prilikom pražnjenja crijeva, glavni su simptomi ove bolesti koja je najčešće uzrokovana nepravilnom ishranom, dugim sjedenjem, nedovoljnom fizičkom aktivnošću, ali i konzumiranjem duhana i alkohola. Međutim, hemoroidi ponekad mogu biti povezani i sa bolestima jetre, kao i karcinomom crijeva.

Stres i opstipacija – najčešći krivci

Psihička napetost i neredovno pražnjenje crijeva primarni su uzročnici hemoroida. Ljudi koji su vječito u žurbi često nuždu obavljaju na brzinu, a pritisak koji tom prilikom stvaraju analni mišići loše utiče na okolna tkiva. Uz to, dodatno opterećenje rektuma i začepljenje vena, do koga usljed toga dolazi, pogoduju pojavi hemoroida.
Lagana šetnja olakšava tegobe

Kao prevencija preporučuje se izbjegavanje duhana i alkohola, kao i masnih, začinjenih jela, uz skidanje suvišnih kilograma i dovoljan unos tečnosti. Poželjna je i redovna fizička aktivnost jer pospješuje krvnu cirkulaciju. Osobama koje pate od tegoba izazvanih hemoroidima savjetuje se dnevni odmor od bar desetak minuta, a tom prilikom treba ležati leđima sa nogama na jastuku. Što se tiče lične higijene, preporučuje se svakodnevno tuširanje mlakom vodom, kao i izbjegavanje parfimisanih preparata za kupanje. Bolna mjesta treba mazati mašću od ljutića, kao i ekstraktom divljeg kestena ili crnog gloga. U vodu za kupanje dobro je dodati limunov sok, te čempresovo, ruzmarinovo ili klekino ulje. Muke olakšava i naizmjenično tuširanje bolnog mjesta toplom i hladnom vodom. Ukoliko je riječ o hroničnom obliku hemoroida, nakon pražnjenja crijeva oboljelo mjesto treba oprati i namazati mašću od nevena.

Značaj pravilne ishrane

U prevenciji i liječenju hemoroida neophodno je veliku pažnju posvetiti ishrani koja treba da bude obogaćena cinkom, silicijumom, vitaminom C i flavonidima, kojih ima u živinskom mesu, dinji, kiviju, južnom i bobičastom voću, pasulju, grašku, kupusu, paprici, zelenoj salati, spanaću, bijeloj repi, paradajzu, integralnim žitaricama, jezgrastom voću…. Takođe, preporučuje se da se tokom zime i proljeća, obavezno dva dana mjesečno, na svaka dva sata uzima po kašika limunovog soka ili da se 7-8 puta na dan pojede kora od limuna.

Ništa bolje od smokve i rotkve

U narodu je od davnina poznato da smokve rješavaju problem sa opstipacijom, a samim tim olakšavaju tegobe izazvane hemoroidima. Preporučuje se da se mjesec dana primjenjuje sljedeći recept: tri do četiri suhe smokve potopiti preko noći u vodi, ujutro ih pojesti natašte i popiti vodu u kojoj su stajale. Sjemenke smokve stimulišu pokretanje crijeva i olakšavaju njihovo pražnjenje. Kad se ukloni pritisak na anus, hemoroidi će se povući.

U liječenju hemoroida odlične rezultate daje i bijela rotkva. U jednom od recepata, savjetuje se da se narendana rotkva pomiješa sa kašičicom meda i pojede ujutro natašte. Od ovog povrća može se napraviti i sok u koji se doda nekoliko zrna soli, pa se ujutro i uveče uzima rakijska čašica ovog napitka. Ispasirana rotkva pomješana sa mlijekom efikasan je melem koji će, ukoliko se njime svakodnevno mažu hemoroidi, otkloniti bol i otok.

Eliksir od hrena

Dva korijena hrena srednje veličine oprati, očistiti, narednati i dodati približno istu količinu meda. Izmješati, poklopiti i ostaviti u frižider. Svako jutro na prazan stomak uzimati po jednu kašičicu ove smjese, a to činiti i uveče pred spavanje. Ova terapija se praktikuje dva puta godišnje u trajanju od nekoliko dana.

Mast za liječenje hemoroida

Pomješati po 10 g ekstrakta od lišća i kore leske i lanolina sa 25 g masti od pupoljaka crne topole. Ovom mašću mazati hemoroide više puta dnevno. U 90 g nesoljene svinjske masti dodati 15 g cvjeta hajdučke trave i ostaviti da provri. Skloniti sa vatre, a nakon dvanaest sati otopiti mast, procediti je i sipati u posudu.

Mast od lozovače i maslinovog ulja

Pomješati po 2 dl limunovog soka i lozovače sa čašicom (rakijskom) maslinovog ulja i mazati hemoroide svako veče.

Ulje od kantariona olakšava tegobe

Nakon tuširanja, oboljelo mjesto namazati uljem od kantarinona koje se priprema na sljedeći način: polurascvjetali buketić kantariona oprati, staviti u teglu i naliti maslinovim uljem, a potom ostaviti da odstoji 40 dana na suncu.

Melem od svinjske masti i nevena

U šerpi postepeno zagrevati 300 g svinjskog sala. Kada se dobro zagrijeje, ubaciti 40 cvjetova nevena, dobro promiješati, skloniti sa vatre, pa procijediti čim se smjesa prohladi. Ukoliko se radi o spoljnim hemoroidima, mast staviti na vatu i premazati oboljelo mjesto, dok za unutrašnje treba napraviti čepiće od vate, umočiti ih u mlaku smjesu i ostaviti da se ohlade, a onda ugurati u anus.

Čaj od zovinog lišća

Sa 2 dl ključale vode preliti 7-8 listića zove, a potom ostaviti da na tihoj vatri kuha osam minuta. Procijediti, zasladiti medom i piti prije jela. Nezaslađenim čajem nakvasiti sterilnu gazu i staviti na hemoroide kao oblog, uveče nakon tuširanja. Držati pola sata.

Blagotvorna mirođija

Popariti 10 g mirođije sa 2 dl ključale vode i pustiti da odstoji dva sata. Prije spavanja piti po šolju mlakog čaja. Nakon tuširanja, poželjno je oboljelo mjesto ispirati tečnošću koja se pravi na sljedeći način: 25 g mirođije popariti s 2,5 dl ključale vode, ostaviti da odstoji dva sata pa procijediti. Ispirati svako veče, šest dana zaredom.

Kamilica olakšava tegobe

Tinktura od kamilice blagotvorno utiče na tegobe koje izazivaju spoljni hemoroidi. Staviti u tamnu bocu 10 g suvog cvijeta kamilice i preliti sa 1 dl 70% alkohola. Dobro zatvoriti i ostaviti na hladnom mjestu da odstoji četiri nedelje, povremeno mućkajući. Procijediti kroz sterilnu gazu, više puta presavijenu, pa sipati u drugu tamnu bocu. Uveče, nakon tuširanja, mazati oboljelo mjesto.

Narodni i drugi recepti

Narodni recept za biljne čepiće

Meleme-čepiće koji blagotvorno djeluju u slučaju hemoroida možete napraviti i sami. U decilitar kantariononovog ulja staviti supenu kašiku nevenove masti i lagano zagrijati. Postepeno dodavati pčelinji vosak dok se ne postigne gustina pudinga. Tepsiju obložiti folijom, a onda usuti mlaku masu, sačekati da se ohladi i ostaviti u frižider. Čepiće rezati po potrebi i koristiti poslije defekacije dok ne prođe upala.

Izvor: lepotaizdravlje

LIJEK PROTIV BAKTERIJA (NAROČITO PROTIV ESCHERICHIE COLI)

125



Ovo je recept od časne sestre iz Posušja, za koju se zna dosta u Hrvatskoj i u BiH, pa budući je mene spasila od Echerichie coli tijekom trudnoće, nakon što mi 2 antibiotika nisu pomogla, MORAM ovo podijeliti s vama, u nadi da vam ipak neće trebati…

Sastojci

 
25 dkg korjena peršina
25 dkg limuna s korom
20 dkg meda
2 dcl maslinovog ulja

Priprema

 
Korjen peršina oprati, pa samljeti na mašinu, a isto tako i limun. Sve ZAJEDNO izmiješati, u to staviti 20dkg meda i 2 dcl maslinovog ulja. Spremiti u čistu staklenku.
Posluživanje
Uzimati jednu veliku žlicu prije doručka, jednu prije večere, dok se sve ne potroši.
Poslije uzimanja lijeka napraviti nalaze. Ako ima još bakterija, lijek ponoviti još jednom dozom.

Izvor: coolinarika.com

ČAJEVI I MELEMI ZA MALOKRVNOST, HEMOROIDE, IŠIJAS, ČIR NA ŽELUCU, ZUBOBOLJU..... (RECEPTI)

neven-caj



POTREBNO JE : 2 kašike bobica borovnica ( Vaccinium mirtillus ) , 3 kašike divljaka ( divljih jabuka ) , 3 kašike ivanja , strašno zelje ( Hipericum perforatum ) , 3 kašike cveta lipe ( Tilia platiphillos ) , 3 kašike maćuhice ( Viola tricolor ) , 3 kašike omana ( Inula helenium ) , 3 kašike korena srčenika , encijana ( Poligonum bistorta ) i kašika cikorije , vodopije ( Cichorium intibus )

Od navedenih sastojaka skuvajte čaj i tokom dana pijte 3 šoljice .

 

BILJNE obloge kod išijasa

POTREBNO JE : 2 kašike divizme ( Verbascum thapsiforme ) , 2 ½ kašike Dobričić ( Glechoma haderacea ) , 2 kašike kiselice ( Rumek acetosa ) , 3 kašike rusomace ( Capsella bursa pastoris ) , 3 kašike hajdučke trave i 2 kašike zečijeg trna

Pomešajte sve sastojke , stavite u platnenu kesu i koristite kao oblog .

Obloga kod zubobolje

POTREBNO JE : 2 kašike lavande ( Lavandula officinalis ) , kašika garafula ( Geum urbanum ) , kašika bibera ( piper cubeba ) , 2 kašike timijana , poljskog kumina ( Carum carvi ) i 2 kašike lišća nane ( Kontha Cripsa )

 

  Napravite smesu , stavite u kesicu od pamuka i koristite kao oblog .

ČAJNA MEŠAVINA KOJA olakšava disanje

POTREBNO JE : 2 kašike bedrenika ( Pimpinella saksifraga ) , kašika cveća lavande ( Lavandula officinalis ) , 2 kašike bogorodičine kose , male paprati ( Alchemilla vulgaris ) , kašika lišća eukaliptusa ( Eucaliptus globulus ) , 2 kašike peršuna ( Petroselinum hortense ) , 1 ½ kašika slanovitca ( Prasium coccineum ) i 2 kašike srba ( vrsta koprive ) .

Sve sastojke kuvajte sa šećerom dok ne dobiju izgled meda.Ujutru , u podne i uveče , pojedite po 3 kašike .


ČAJNA MEŠAVINA ZA čir na želucu

POTREBNO JE : 2 kašike velikog bedrenika ( Pimpinella magna ) , 3 kašike krošuljice ( Anthriscus cerefolium ) , 2 ½ kašike cveta lipe , 3 kašike lišća nevena ( Calendula officinalis ) i 2 ½ kašike lišća ruzmarina

Skuvajte ovu mešavinu , dodajte šećer po želji i uzimajte nekoliko puta dnevno po 20 kapi .

MELEM ZA HEMOROIDE

POTREBNO JE : kašika lišća maline ( ubusi idaous ) , 10 kašika putera i 1 ½ kašika cveta hajdučke trave .

Lišće i cvet dobro istucajte , pomešajte sa puterom i blago zagrevajte tako da ne zagori . Kad se ohladi napravite čepiće i koristite ujutru i uveče .

Čajna mešavina za katar ždrela

POTREBNO JE : kašika žalfije ( Salbia officinalis ) i kašika cveta sležu ( Althaea officinalis )

Skuvanim čajem ujutru i uveče ispirati grlo .

ČAJNA MJEŠAVINA ZA svež dah

POTREBNO JE : kašika anisa ( Anisum vulgare ) , 2 kašike kokornjave nane ( Kontha Cripsa ) , 2 kašike zrna kumina ( Carum carvi ) , 2 kašike korena korijandera ( Coriandrum sativum ) i 1 ½ kašika lišća ruzmarina ( Rosmarinus officinalis )

 Kašiku ove mešavine stavite u ½ litra vrele vode i ostavite poklopljeno . Kad se ohladi ispirajte usta , a posle svakog jela popijte par gutljaja .

SAVETI PLUS : KAKO PITI ČAJEVE ?

U zavisnosti od bolesti , kao i od toga da li se koristi cela biljka ,
ili samo neki njeni delovi , jačina ovih napitaka je različita . Za
slabije čajeve obično se koriste cele biljke , grozdovi , cvetovi i
semnki , koje popare vrelom vodom , ostave 10-15 minuta i onda piju .

U slučajevima da se za čaj koriste biljke u obliku slame , mahovina , kora ,
ili ljuska drveta prvo se potope u hladnu vodu ( čak i do 12 sati ) ,
kuvaju 10 minuta i procede . Mleko , med i šećer se koriste – po
želji .


  Bitno je i kad i na koji način se čaj pije . Praksa je
pokazala da je najbolje vreme ujutru , na prazan stomak , a najjače
deluje ako se tokom celog dana pije po gutljaj ili dva , ili na svakih 2
sata po kašika . Na ovaj način čaj ne opterećuje želudac , lakše se vari ,
duže i jače deluje .

Čaj bez šećera , takođe , jače deluje od zaslađenog , a njegova gorčina jača želudačne sokove , pospešuje varenje i obnavlja krv .

Praksa je pokazala da je najbolje da se čaj pije ujutro , na prazan stomak , a
da najjače deluje ako se tokom celog dana piju po gutljaj ili dva , ili
na svaka 2 sata po 1 kašika

PROCENITE ZDRAVLJE PO IZGLEDU JEZIKA: ON NAM DAJE DO ZNANJA KOJI JE ORGAN NAŠEG TELA BOLESTAN

500



Jezik je u stanju da nam da do znanja na koji organ naseg tela treba da obratimo paznju.

Kod zdrave osobe jezik je bledo roze boje, bez naslaga, ravan i sa dobro izrazenim papilama (mala ispupcenja kojima se oseca ukus, koje imaju odredjeni raspored i razlicitog su oblika, a njihova velicina varira u zavisnosti od razlicitih faktora.)


Leti papile jezika poseduju crvenkastu nijansu i neznatno su uvecane. U jesen i u prolece one su svetlo zuckaste boje.

Na stanje jezika mogu uticati i konzumirana hrana (borovnica, cvekla, preterano vrela hrana, lekovi i konstrukcija zubnih proteza. Imajte ovo na umu kada procenjujete svoje zdravlje po izgledu jezika, da ne bi ste trag od pojedene sargarepe protumacili za ozbiljno oboljenje.

 

  Protumacite pocetak i prisutstvo bolesti po vasem jeziku

Prisustvo naslaga na jeziku ukazuje na to da nije sve u vasem organizmu u redu



Tanke naslage – znak pocetne bolesti, debele naslage – hronicnog oboljenja. Zadebljanje naslaga govori o progresiji bolesti, a posvetljenje i smanjivanje naslaga je ohrabrujuce – zdravlje se popravlja.

Jezik poprimio zutu boju – verovatni su problemi u radu organa sistema za varenje, bolesti jetre, hronicni holecistit.

 
Debela bela boja jezika – dokaz intoksikacije(trovanja), zatvora.

Braon boja – bolesti pluca i gastrointestinalnog trakta.

Tamna boja jezika govori o teskim hronicnim poremecajima organa za varenje, sa pratnjom dehidracije.

Ako ste primetili naslage na pocetku jezika (od grla) – postoje mogucnost nepravilnog rada creva i bubrega.

Crvenilo vrha jezika ukazuje na slabu srcanu aktivnost, moguc je pocetak koronarne bolesti.


Braon boja na vrhu jezika signalizira o bilateralnoj(obostranoj) upali pluca.

Boja samog jezika – tela, kako kazu lekari, nije manje informativan:

Bled jezik – iscrpljenost


Jezik crvene boje – poremecaj u radu srcanog i plucnog sistema, bolesti krvi, infektivne bolesti.

Tamno crvena boja jezika – iste bolesti kao i kod crvenog jezika, ali stanje pacijenta mnogo je ozbiljnije.

Plavi jezik – poremecaje kardiovaskularnog sistema, pluca, problemi sa bubrezima

BEZ STRAHA: OD OVOG DOMAĆEG PRIPRAVKA KOSA RASTE I RASTE, JAČA I SJAJI

BEZ STRAHA: OD OVOG DOMAĆEG PRIPRAVKA KOSA RASTE I RASTE, JAČA I SJAJI




Nanesite je na kosu, zamotajte i držite sat do dva. Nakon toga operite kosu.
Postoje sastojci koji su prava blagodat za kosu. Čak i ako vam kosa nezaustavljivo pada. Jedan od tih sastojaka su banane koje sadrže vitamine i prirodna ulja. Od njih je kosa sjajna, mekana i elastična. Osim toga, pomažu kod ispucale kose.

 
Med, koji obiluje superzdravim supstancama, vrlo je koristan za rast kose jer je bogat vitaminima E, K, C, B1, B2 i B6.  A upravo su oni “udarni” za rast kose. Med spašava i od peruti te padanja kose.

Vjerovali ili ne, za rast kose dobro je i pivo. Sadrži hmelj, kvasac i B vitamine te mikroelemente poput željeza, kalija, magnezija, kalija i drugih koji su izvrsni za jačanje kose. Pretpostavljate, spojite li te sastojke, dobit ćete udarnu masku od koje će kosa rasti i rasti. Uz to, ojačat će.

 
Maska za rast kose
1 banana, 1 jaje (ili samo žumanjak), 1 žlica meda, 1/2 šalice tamnoga piva
Sve sastojke stavite u blender i izmiksajte. Nanesite je na kosu, zamotajte i držite sat do dva. Nakon toga operite kosu. Postupak ponovite jednom tjedno.

JEDITE OVO ZA DORUČAK I SMRŠAJTE NAJVIŠE U PODRUČJU STOMAKA!

JEDITE OVO ZA DORUČAK I SMRŠAJTE NAJVIŠE U PODRUČJU STOMAKA!



Ovo je jedan od najzdravijih i najukusnijih doručka, jer u sebi sadrži vitamine i minerale koji poboljšvaju izgled kože, kose, normalizuju metabolizam i snaži organizam. Ovaj svakodnevni doručak pomoći će eliminaciji nečistoća iz organizma i očistiti crijeva.

Bezuslovno rješava problem lijenih crijeva i opstipacije, sagorjevanje masnih naslaga i normalizuje težinu. Poslije mesec dana konzumiranja ovog koktela, lako ćete izgubiti 3-5 kilograma suviše težine,a najveći dio oko stomaka!Ten kože, kosa i nokti postaju zdravi i lepi, a stomak će se polako «istopiti»

 
Za pripremu ovog doručka biće potrebno :

– 300 ml kefira (ili nemasnog jogurta)
- 2 supene kašike ovsenih pahuljica
- 1 kafena kašika samljevenog lanenog semena
- 1 kafena kašika kakaoa u prahu
- 5-7 mesnatih suhih šljiva

Priprema doručka:

Doručak se priprema uveče za sutradan.
Prelijte sa malo kipuće vode (100 ml) suhe šljive. Poklopite i ostavite na 5-10 minuta.
Za to vrijeme u činiju staviti ovseni pahuljice, samljeveno laneno sjeme i kakao. Preliti kefirom i dobro sve izmješati.
Nabrekle šljive sitno isjeckajte (možete u blenderu do stanja „pirea“ ili u super sjecku, ili ručno) i dodajte u prethodnu smjesu.
Dobro izmješajte i ostavite u frižider.

 
Ujutro izvadite iz frižidera i uživajte u svom zdravom i ukusnom doručku. Rezultati će ubrzo biti vidljivi.

Prvih dana možete imati „zanimljive“ osjećaje u stomaku:), ali to će proći. Vaš digestivni trakt počeće da radi kao sat!

MASLAČAK LIJEČI RAK, HEPATITIS, JETRU, BUBREGE, ŽELUDAC… EVO KAKO GA PRIPREMITI




Osim što ima diuretska svojstva, potiče stvaranje žuči, čisti jetru, pomaže kod alergija i smanjuje kolesterol te se preporučuje kao dodatak prehrani trudnicama i ženama u postmenopauzi


Početak je travnja i idealno vrijeme za branje maslačka. Uputite se izvan grada, na područja daleko od prometnica i uživajte u prirodi i branju.

Cijelu biljku najlakše je ubrati tako da pod njezin korijen zavučete nož i izvučete biljku s korijenom jer su svi dijelovi ove samonikle biljke vrlo ljekoviti.

Lišće maslačka (radič) pripremite na salatu. Odlična je kombinacija uz kuhana jaja i krumpir, a po vitaminskom bogatstvu nadmašuje špinat i rajčicu. Osim što ima diuretska svojstva, potiče stvaranje žuči, čisti jetru, pomaže kod alergija i smanjuje kolesterol te se preporučuje kao dodatak prehrani trudnicama i ženama u postmenopauzi, piše AlternativaZaVas. Maslačak sadrži više karotena od mrkve i odličan je izvor različitih minerala i vitamina.


Stabljike maslačka pospješuju rastvaranje žuči, reguliraju metabolizam te pročišćavaju krv i želudac. Narodna ih medicina preporučuje protiv dijabetesa i mlijeko iz stabljike poznato je za uklanjanje bradavica. Iako neki vjeruju da je “mlijeko” maslačka otrovno, to nije točno i istina je potpuno suprotna. Vrlo je ljekovito.

Od cvjetova ove biljke dobiva se sirup, koji ponekad nazivaju i medom. Taj sirup čisti i jača krv i probavu, a pomaže i kod kašlja. Sada je pravo vrijeme da zakoračite u prirodu i pribavite si maslačak.


Priprema:

Uberite oko 400 žutih cvjetova maslačka. Prelijte ih s 3 litre hladne vode i ubacite na kriške narezana 4 limuna i 4 naranče. Ostavite 24 sata. Nakon toga kroz gazu procijedite da ne ostanu mrvice i prebacite tekućinu u lonac. Dodajte 2 kilograma šećera i, uz često miješanje, kuhajte otprilike sat i pol nakon što tekućina proključa. Trebali biste dobiti gušći sirup.

Zatim smanjite vatru i dobiveni vrući sirup prelijte u tople staklenke koje ste prije toga sterilizirali. Zatvorite. Sirup je gušće teksture pa se često naziva i medom. Odličan je za uklanjanje simptoma prehlade, kašlja, bronhitisa… Uzimajte ga na žličicu. Odličan je i za djecu pa se ne bojte davati ga svojim mališanima svaki dan.



Čaj od cvjetova

Možete pripremiti i čaj. Uberite cvjetove i osušite ih na zraku. Od osušenih cvjetova napravite čaj i pijte ga uvijek svježe pripremljenog. Možete u njega dodati i med, čime ćete dodatno obogatiti ljekovitost čaja, ali nemojte zaboraviti da se med nikada ne stavlja u čaj dok je vruć niti metalnom žlicom. Koristite drvenu ili plastičnu.

Korijen maslačka liječi rak

Da je ova biljka toliko ljekovita, ne tako davno su otkrili i znanstvenici koji su izvijestili da se korijenom maslačka može izliječiti rak. Ako želimo čuvati korijen maslačka, potrebno ga je osušiti. Prije sušenja, korijenje treba pažljivo oguliti i izrezati na jednake manje komadiće. Nakon toga se korijen maslačka suši na svježem zraku. Korijen maslačka raširite na podlozi, na suhom i hladnom mjestu s dobrim protokom zraka. Korijen će se osušiti u razdoblju od 3 do 14 dana, a prepoznat ćete da je osušen kada postane krhak pod prstima. Suhi korijen maslačka zadržava ljekovita svojstva ovako osušen i do godinu dana, uz čuvanje u staklenci na suhom i tamnom mjestu.

Korijen maslačka čisti jetru, žuč, bubrege i limfu te potiče bubrege da toksine kroz urin šalju van iz tijela. Ovaj korijen koristi se i za liječenje mnogih bolesti, poput opstipacije (op.a. zatvor), čisti kožu od akni, edema i slično, liječi artritis, reumu, hepatitis, žučni kamenac…

Korijen maslačka je izrazito dobar za ženska oboljenja, posebno u prevenciji i liječenju različitih bolesti dojki, poput ciste, karcinoma, raznih tumora, nateknutih grudi i problema s dojenjem i majčinim mlijekom.

Da bi se iskoristio puni potencijal korijena maslačka, najbolje ga je koristiti kao dekokciju ili tinkturu.

Recept za dekokciju je sljedeći: pomiješajte 30 grama suhog korijena maslačka sa 60 grama svježeg te smjesu prelijte sa 2,5 decilitara vode u što dodate prstohvat soli. Pustite tekućinu da provri, prekrijte posudu i lagano kuhajte 20 minuta. Nakon kuhanja, sadržaj procijedite, te pijte po tri šalice “čaja” dnevno.

Čaj od korijena maslačka:

Korijen biljke osušite, zatim sitno narežite i sameljite. Pohranite prah za buduću upotrebu. Na dan pijte pola čajne žličice uz čašu vode.

Izvor: vecernj

SKIDA GLAVOBOLJU, OTEČENOST NOGU I STABILIZUJE PRITISAK ZA PAR MINUTA – RECEPT!





Ako imate jaku glavobolju, iskoristite ovu jednostavnu metodu i budite sigurni – bit će vam bolje!
Ovaj obični slani oblog, osim što će vas osloboditi glavobolje, normalizirati će vam i krvni tlak i eliminirati natečenost nogu – za vrlo kratko vrijeme.

Dakle, ako imate jake, neizdržive bolove glave – hitno pripremite ovaj slani rastvor.

 
Slani rastvor protiv glavobolje – recept:

Prije svega, pripremite oblog od gaze ili tanke pamučne tkanine.

Savijte gazu u 8 slojeva, širina obloga treba odgovarati visini čela, a dužina obimu glave.

Nakon toga, ugrijte 250 ml vode do 60-70 C i rastvorite u njoj 2 ravne čajne žličice soli.

Dobiti ćete 8%-tni slani rastvor.

Toplom vodom brzo umijte čelo, uši, potiljak.

Namočite oblog u slanom rastvoru, lagano iscijedite, protresite da se malo ohladi i njime omotajte glavu, uši i potiljak.

Da bi se oblog fiksirao, stavite na glavu pamučnu maramu.

Nakon toga, lezite.

Već poslije nekoliko minuta osjetiti ćete olakšanje, ali ne žurite s uklanjanjem obloga.

 


Ostanite ležati još dvadesetak minuta.

Poslije uklanjanja obloga, čelo, uši i potiljak opet operite toplom vodom.

Kako ovo djeluje?

Ovo vas može zbuniti. Unos soli u organizam izaziva otečenost i povišen krvni tlak, ali slani oblog preko kože djeluje upravo suprotno; kroz kožu on potiče izbacivanje tekućine iz organizma, odnosno djeluje kao diuretik.
Na sličan način se možete osloboditi od natečenosti nogu.

Oticanje nogu i slani rastvor

Da bi spriječili oticanje nogu, primijenite slani rastvor na sljedeći način:

0,5 kg kuhinjske soli rastvorite u 5 litara hladne vode.

Meki ručnik namočite u ovaj rastvor, blago ocijedite i stavite na lumbalni dio leđa (križa) na 20-ak minuta.

Ovaj postupak se provodi tijekom 10 dana, svaku večer prije spavanja.

Oticanje će splasniti zbog pojačanog mokrenja, koje počinje uskoro poslije ovakve procedure.

Možete koristiti slane obloge za noge i na drugi način: umočiti komad tkanine u topao slani rastvor, iscijediti i umotati otečene noge.
Pokriti noge toplim pokrivačem i držati tako 20-ak minuta.

Probajte!

uspesnazena.com

NAUČITE KAKO DA GA NAPRAVITE: SIRUP OD KOPRIVE IDEALAN LIJEK ZA ČIŠĆENJE KRVI





Tradicionalno sirup od koprive se koristi za čišćenje krvi, ali je i ukusan i osvježavajući napitak ako ga pomješate sa gaziranom vodom i malo leda. Naučite kako da ga napravite.
Ovaj sok je dobar i protiv reume i artritisa, a kako koprive imaju mnogo željeza koriste ga i u borbi protiv anemije.
Čak ga piju oni koji imaju astmu i probleme sa kožom. Takođe, vjeruje se da sprječava respiratorne i urinarne probleme, ali i gubitak kose.
Ne morate ga uvijek razblaživati sa vodom, možete ga samo posuti preko svojih američkih palačinki.
Donosimo vam dva recepta – jedan sasvim jednostavan, a drugi u kombinaciji sa limunom i medom.

 

Najjednostavniji sirup od kopriva
Potrebno vam je: 1 kg listova mlade koprive, 2,5 litre vode i šećer (500 gr na svakih 500 ml tečnosti).
Operite i ocijedite listove koprive, pa ih potopite u vodu i krčkajte na srednjoj temperaturi oko sat vremena, dodajući vodu koja ukuha. Procijedite, pa dodajte šećer i miješajte dok se ne istopi u potpunosti. Dobijeni sirup sipate u staklene flaše i dobro zatvorite. (Listovima koprive možete dodati i listove ribizle u odnosu 1:1).
Koprive, med i limun
Pripremite: oko 400 gr svježih mladih listova koprive, sok od 6 većih limunova, 800 gr šećera, 5 punih kašika livadskog meda i 1 litar filtrirane vode.
Postoji jedan trik, ukoliko vam se ne sviđa ideja sa ovako mnogo šećera. Možete ga zamijeniti medom, ali samo dio, recimo 300 gr – zamijenite sa 1 kg meda, ali ga ne kuhate i dodajete rashlađenom sirupu. Ovako dobijen sok ima kraći rok trajanja.
Koprive operite i isjeckajte. Ulijte vodu u šerpu i stavite šećer (recimo pola smeđeg, pola bijelog).

 
  Sve stavite na šporet da kuha povremeno mješajući (kada prokuha ostavite da krčka 5 minuta). Ukoliko se pojavi pjena na površini uklonite je kašikom.
Koprive stavite u keramičku posudu i prelijte šećernim sirupom. Poklopite tanjirem i pritisnite težom čašom ili teglicom. Ostavite tako 10 minuta. Sada dodajete limunov sok i med. Rukama cijedite sok i odvajate koprive. Kada dobijete sirup, procijedite ga kroz cjediljku ako je potrebno i posao je završen. Sirup sipate u sterilizovane boce, zatvorite i ostavite na rashladnom i tamnom mjestu.
Sok pravite tako što pomješate ¼ čaše sirupa sa ¾ vode. Sirup može trajati 6 mjeseci.

ULJA CIMETA, JASMINA, KAMILICE I MAJČINE DUŠICE UNIŠTAVAJU STANICE RAKA, FARMACIJU TO NE ZANIMA!

herbs and essential oils on science sheet



O esencijalnim uljima i masnoćama smo pisali u brojnim tekstovima, njihovi učinci na ljudsko zdravlje su nevjerojatni i većini čitatelja malo poznati. U nedavnoj studiji koju su objavili kineski znanstvenici priroda je otkrila još jedno čudo u obliku zlatnih kapljica ulja kamilice i majčine dušice. S obzirom da broj oboljelih od raka svakoga dana sve više raste, a medicina tapka u mjestu, okrenut ćemo se prirodi i njenim blagodatima.

Priroda obiluje ljekovitim spojevima, no na žalost prirodni spojevi se ne mogu patentirati te najučinkovitiji „lijekovi“ ostaju netaknuti dok ljudi umiru od otrova koji im se predstavljaju kao čuda medicine. Novac je važniji od ljudskih života, da je to istina, zasigurno ste mogli osjetiti na vlastitoj koži jer ste morali proći kroz različite kure cijepljenja s bogatim dozama žive, fluoridiranja zubi i usne šupljine i sličnih „normalnosti“ današnjeg društva.

 
Zbog čega javnost malo ili nimalo zna o izuzetnim učincima esencijalnih ulja na ljudsko zdravlje?

Kinesko-njemački tim je još 2012. godine otkrio iznimni učinak jeftinog i lako dobavljivog ulja kamilice i majčine dušice na maligne stanice raka dojke. Unatoč učinkovitosti zlatnih kapi iz prirode niti jedna farmaceutska kompanija nije odlučila iskoristiti podatke iz studije jer se na istima ne može profitirati.

Već spomenuti tim je istraživao gotovo sva prirodna esencijalna ulja, osim kamilice i majčine dušice, otkrili su kako čak i ulja metvice, đumbira, limuna, grejpfruta, jasmina, lavande, ruže i cimeta imaju antibakterijsko i vitro-toksikološko djelovanje na sve stanice raka.

 
Čak i pri koncentraciji od 0,2%, esencijalna ulja su sprječavala dalje širenje raka ljudskih stanica te su ubijala stanice raka prostate, raka pluća, no jedino je ulje metvice bilo manje učinkovito u ovom omjeru.

Znanstvenici su ustanovili kako su ulja cimeta, majčine dušice, kamilice i jasmina bila najpotentnija u ubijanju stanica raka dojke, no nevjerojatno je kako ista ulja imaju snažan obrambeni učinak protiv razvijanja ove vrste raka.



Ulje cimeta i jasmina je u potpunosti uništavalo stanice raka dok je ulje kamilice ubijalo 93% stanica raka. Ulje majčine dušice uništava 97% stanica raka dojke, i sve to bez ikakvih negativnih efekata na zdrave okolne stanice.

Zloglasne stanice raka dojke MCF-7 nemaju načina za obranu od prirodnih antibiotičkih i toksičnih svojstava ulja, znanstvenici vjeruju kako bi dodatno istraživanje moglo otkriti način na koji bi se najbrže i najsigurnije isporučila prirodna ulja u zloćudne tumore, bez potrebe za operacijama, no kao što smo već spomenuli medicina i farmacija uopće nisu zainteresirani za klinička istraživanja na pacijentima kojima je pomoć prijeko potrebna i koji bi rado sudjelovali u takvim istraživanjima.

Bojimo se da će sve ostati na laboratorijskoj studiji i istraživanju učinka na ljudskim stanicama raka u Pertijevoj zdjelici.

Smatra se da su esencijalna ulja odlični inhibitori stanica raka zbog antioksidativnih svojstava te zbog velikog udjela flavonoida timola i karvakola. Oba flavonoida imaju snažno antiseptičko djelovanje i višestruko se mogu primijeniti u borbi protiv bolesti za koje mi danas nemamo efektnih lijekova te se lako apsorbiraju kroz crijevne resice bez gubitka pozitivnih svojstava.

Karvakol je izomer iz grupacije monoterpenskih fenola sa snažnim antiseptičkim, antibaktericidnim, antimikotičkim, protuupalnim i antiksiolitičkim djelovanjem, no oba flavonoida imamu nevjerojatnu citostatičku, hipoglikemičnu i spazmolitičku funkciju s gotovo nimalo neželjenih efekata.

Farmaceutska i medicinska mafija može ignorirati ovakva istraživanja, ali mi to nećemo.

Uza sve rečeno ne trebamo čekati na nova istraživanja, par kapljica ulja u omiljenom piću, čaju ili pak vodi, nam može pomoći na nevjerojatne načine. Ne preostaje nam ništa drugo već da i sami uživamo u onome što nam priroda nudi.

Izvor: matrixworldhr

DOKAZANO: OVO SU BILJKE KOJE UBIJAJU STANICE RAKA PLUĆA I BILJKE KOJE ZNATNO SMANJUJU RIZIK NJEGOVOG DOBIVANJA!

broccoli-kills-cancer-cells



Rak pluća jedan je od najčešćih tipova raka, a odnosi više života od raka debeloga crijeva ili pak raka dojke. Od 75 do 80 posto slučajeva raka pluća potječe od tipa raka zvanog nemikrocelularni karcinom pluća (NSCL). Studija objavljena u časopisu PubMed tumači da tako peršin ubija stanice raka pluća, a može se koristiti i preventivno. Ta aktivna supstanca peršina koja sudjeluje u ubijanju stanica raka zove se apigenin.

 

  Namirnice koje sadrže supstancu koja ubija stanice raka su i ove:


Celer
Crveni luk
Naranče
Čaj od kamilice
Origano
Timijan
Korijander
Artičoke
Crno vino

 Ipak, u peršinu je apigenin najkoncentriraniji i zbog toga se najčešće i preporučuje u borbi protiv raka.

Smanjen rizik raka pluća uz ove prirodne “borce”

Prema časopisu Journal of the Cancer Institute, ljudi koji često jedu jabuke imaju 60 posto manji rizik za dobivanje raka pluća u usporedbi s onima koji nisu jeli voće bogato flavonoidima.

 


  Ostala hrana povezana sa sprječavanjem raka pluća uključuje kupusnjače poput kelja, kupusa i brokule. Važno je da se to povrće konzumira svježe, a ne kuhano.

Maslinovo ulje također se pokazalo dobrim za smanjivanje rizika gotovo svih vrsta raka. Dnevna konzumacija ekstra djevičanskoga maslinova ulaj može deaktivirati stanice raka koje pokušavaju opstati i uništiti tijelo.

Evo kako da se za 15 minuta uz pomoć prstiju rešite svih bolova u telu!







Ovo je jedna zanimljiva i jednostavna metoda harmonizaciju čitavog tela. Ako potrošite samo 15 minuta dnevno, rešićete se mnogih tegoba u organizmu.

 Saznajte kako

Džin sin džicu – je drevni oblik japanske umetnosti isceljenja, koja pomaže balansiranju emocija, zahvaljujući stimulaciji tačaka na rukama. Osnova ovog učenja zasniva se na sledećem principu – svaki prst na ruci povezan je sa određenim organom kojem odgovara i određena emocija.

 
Ako treba da delujete na neki organ, uhvatite prst drugom rukom i držite ga 3-5 minuta. Za to vreme duboko dišite. Takođe, možete uraditi opštu harmonizaciju vašeg tela, tako što ćete to uraditi sa svakim prstom na ruci.

Evo kako su organi povezani s prstima šake:

PALAC

Organi: želudac i slezina.

Emocije: anksioznost, depresija i zabrinutost

Fizički simptomi: bolovi u stomaku, problemi sa kožom, glavobolja, neuroza.

 
KAŽIPRST

Organi: bubrezi i bešika

Emocije: razočaranje, strah i konfuzija.

Fizički simptomi: bolovi u mišićima, leđima, zubobolja, probavne smetnje.

SREDNJI PRST

Organi: jetra i žučna kesa.

Emocije: neodlučnost, bes, razdražljivost.

Fizički simptomi: problemi sa cirkulacijom krvi, menstrualni bolovi, problemi sa vidom, umor, frontalna glavobolja, migrena.

DOMALI PRST

Organi: pluća i debelo crevo.

Emocije: negativnost, tuga, strah od odbacivanja, žalost.

Fizički simptomi: zujanje u ušima, respiratorni problemi, astma, kožne bolesti, problemi sa varenjem

Foto-ilustracija: ProfimediaFoto-ilustracija: Profimedia

MALI PRST

Organi: srce i tanko crevo

Emocije: briga, anksioznost, nervoza, odsustvo samopoštovanja

Fizički simptomi: bolesti srca, bol u grlu, nadimanje stomaka, problemi s kostima.

(Telegraf.rs / Femina)